Start

Branżowe słówko na dziś

Codziennie nowe tłumaczenie z
j. angielskiego na j. polski:
 
landfill - wysypisko śmieci

Losowe Ogłoszenia

Ostatnie oferty pracy

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.2013 rekordowy dla NFOŚiGW Drukuj
poniedziałek, 31 marca 2014 05:50

Źródło: www.nfosigw.gov.plPonad  5,5 mld zł wypłat, blisko dwa tysiące podpisanych umów, ponad 3,7  tysiąca złożonych wniosków - to efekt ubiegłorocznej działalności NFOŚiGW. 14 marca br. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił opinii publicznej wstępne wyniki z działalności Funduszu w 2013 roku. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył także Janusz Ostapiuk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW.

W ubiegłym roku zostały ustanowione dwa rekordy – NF na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej wypłacił najwyższą kwotę środków w swojej 25-letniej działalności. To ponad 5.571 mln zł - o 826 mln zł więcej niż w 2012 r. Wypłacił także dotacje ze środków własnych w kwocie 1.744 mln zł, co również stanowi najwyższą w historii , roczną kwotę wypłat w ramach finansowania bezzwrotnego ze środków krajowych. Chociaż to o 99 mln zł więcej niż w 2012 r., to i tak w bieżącym roku zakłada się wzrost wypłat dotacyjnych o kolejne 378 mln zł.

W ujęciu dziedzinowym ochrony środowiska w 2013 roku strumień finansowania bezzwrotnego w większości został skierowany na ochronę klimatu - 393 mln zł, ochronę ziemi - 367 mln zł, gospodarkę wodną - 337 mln zł, - ochronę przyrody i współfinansowanie Life+ - 90 mln zł . Na przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska i likwidacji ich skutków przeznaczono 108 mln zł.

Na ubiegłoroczne efekty złożyły się także wypłaty dotacyjne ze środków europejskich, głównie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w wysokości 2,8 mld zł oraz finansowanie pożyczkowe, które wyniosło ponad miliard zł. W 2013 roku udział finansowania pożyczkowego ze środków własnych NF wzrósł o kolejne 12 %, i planuje się, że w roku bieżącym wzrośnie o dodatkowe 119 mln zł.

Wsparcie finansowe ochrony środowiska realizowane było przez Fundusz przy niezwiększającym się zatrudnieniu oraz spadku przychodów o miliard złotych. Spadek ten wynikał głównie z wypełnienia przez producentów energii elektrycznej nałożonego obowiązku jej produkcji ze źródeł odnawialnych. Dla NF oznacza to brak przychodów z opłat zastępczych w kwocie ok 426 mln zł, a także przejściowego zmniejszenia o połowę - tylko w 2013 r. opłat za korzystanie ze środowiska w wyniku wprowadzenia opłat rocznych w miejsce półrocznych dla przedsiębiorców.

Deklaracje Zarządu NFOŚiGW wskazują, że tempo pracy w roku bieżącym nie będzie spadać. Do beneficjentów - głównie jednostek samorządu terytorialnego i spółek komunalnych ma popłynąć jeszcze więcej pieniędzy - zakłada się wzrost wypłat do kwoty 6.1 mld zł. Ale z tegorocznej oferty finansowej która została opublikowana w Przewodniku po programach priorytetowych 2014 r., skorzysta wiele dziedzin gospodarki krajowej. Tradycyjnie najwięcej zyskają samorządy i przedsiębiorcy - planowane zobowiązania NFOŚiGW tylko ze środków własnych w br. to ponad 3 mld zł . Także osoby fizyczne będą mogły skorzystać z powiększającej się oferty NF. Nadal realizowane będą dopłaty do zakupu kolektorów słonecznych oraz dopłaty do budowy energooszczędnych domów i mieszkań. Uruchomiony zostanie nowy program finansowy „PROSUMENT”, dla zainteresowanych budową mikroinstalacji produkujących energię elektryczną i ciepło.

Zarząd NFOŚiGW deklaruje osiąganie wysokich efektów ekologicznych przy jednoczesnym zachowaniu efektywności kosztowej. Z wyliczeń Funduszu wynika, że o ile w 2012 r. koszt obsługi każdej wypłaconej złotówki wynosił 1,7 gr, to już w 2013 r. obniżył się do 1,5 gr.

Dla beneficjentów i wnioskodawców to będzie ważny rok w którym planowane są kolejne uproszczenia procedur w naborze wniosków. Po konsolidacji programów priorytetowych, Fundusz wprowadził m.in. uproszczone rozliczenia finansowe w formie zestawień faktur. W ślad za wprowadzanym w 2013 r. elektronicznym generatorem wniosków o dofinansowanie planowane jest w II kwartale uruchomienie generatora wniosków o płatność, co powinno również przyspieszyć przekazywanie środków do beneficjentów. Zgodnie ze Strategią Informatyzacji przyjętą w 2013 r. rozpoczęto unowocześnianie systemów informatycznych NFOŚIGW. Jak zapowiada Małgorzata Skucha - Prezes Zarządu NFOŚiGW, średni czas obsługi wniosku do momentu podpisania umowy o dofinansowanie nie powinien przekroczyć 150 dni.

 

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

 

Najbliższe szkolenia

poprzednim miesiącu czerwiec 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30
Brak wydarzeń

Branżowy katalog firm

WW celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://inzynieria-sanitarna.com.pl używa Cookies. Korzystajac ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików Cookies. Polityka Prywatności - zobacz więcej.

Akceptuję pliki ciasteczek z tej witryny.