Start

Branżowe słówko na dziś

Codziennie nowe tłumaczenie z
j. angielskiego na j. polski:
 
landfill - wysypisko śmieci

Losowe Ogłoszenia

Ostatnie oferty pracy

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.Kolejne czterdzieści milionów euro zasili rachunek klimatyczny Drukuj
wtorek, 09 października 2012 21:51

Źródło: www.nfosigw.gov.plTo już ósma i największa do tej pory transza finansowa pochodząca ze sprzedaży jednostek AAU. Trafi ona do NFOŚiGW na specjalny rachunek klimatyczny, po tym jak minister środowiska Marcin Korolec podpisał umowę z Federico Ramos ministrem rolnictwa, żywności i środowiska Królestwa Hiszpanii. Środki ze sprzedaży redukcji emisji CO2 są przeznaczane na finansowanie projektów proekologicznych w Polsce. Te konkretnie, do 2015 r. pomogą sfinansować obniżanie zużycia energii i paliw w transporcie publicznym. Będzie można kupować nowe, ekologiczne autobusy lub dostosowywać stare, np. przez dodanie instalacji gazowej czy inwestować w tramwaje lub systemy sterowania ruchem. Dodatkowe fundusze pozwolą zaiwestować w systemy zarządzania energią potrzebną do oświetlania ulic.

W Polsce jest około 3 miliony lamp ulicznych. 1/3 to stare, ponad trzydziestoletnie urządzenia, które wymagają wymiany a oświetlenie ulic pochłania znaczną część kosztów gmin. Zadłużone samorządy coraz częściej podejmują trudne decyzje o okresowym wyłączaniu lamp ulicznych nocą. Rozwiązaniem mogą być inteligentne systemy sterowania oświetleniem, pozwalające na oszczędności sięgające nawet 50 proc. - bez konieczności ich wyłączania lub wymiana starych lamp na nowe - ekologiczne. Także autobusy miejskie mogą być bardziej ekologiczne: spalać mniej paliwa, emitować mniej zanieczyszczeń do powietrza i być ciche – przyczyniając się do poprawy standardu życia mieszkańców i środowiska.

Takie inwestycje mogą się stać ekologiczną wizytówką miast, dbających o środowisko i zdrowie mieszkańców. To kolejny etap zazieleniania Polski i przykład przyjaznej ludziom ochrony klimatu. Mniej spalin, mniejsze zużycie energii – to jednocześnie lepszy standard życia Polaków, oszczędność zasobów i ochrona klimatu – powiedział w trakcie konferencji minister Korolec.

Zazielenienie” to finansowanie ekologicznych inwestycji w Polsce za pieniądze pochodzące z ochrony klimatu. To działania i inwestycje w Polsce, które wspierają rozwój zielonej gospodarki i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Zazielenienie dotyczy takich przedsięwzięć jak: ocieplanie budynków i oszczędzanie energii w budynkach użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli i szpitali; wspierania produkcji czystej energii z odnawialnych źródeł (w biogazowniach rolniczych, przez budowę elektrociepłowni i ciepłowni na biomasę czy przyłączanie wiatraków do sieci elektroenergetycznej).

W ramach „zazieleniania” sfinansowano m.in.. projekty termomodernizacyjne Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Łazienek Królewskich i Biblioteki Narodowej. Przede wszystkim jednak skorzystały liczne szkoły, przedszkola, przychodnie i szpitale w całej Polsce, czyli ostatecznie: tysiące uczniów, przedszkolaków i pacjentów...

 

Źródło: www.nfosigw.gov.pl
 

 

Najbliższe szkolenia

poprzednim miesiącu czerwiec 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30
Brak wydarzeń

Branżowy katalog firm

WW celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://inzynieria-sanitarna.com.pl używa Cookies. Korzystajac ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików Cookies. Polityka Prywatności - zobacz więcej.

Akceptuję pliki ciasteczek z tej witryny.