Start

Branżowe słówko na dziś

Codziennie nowe tłumaczenie z
j. angielskiego na j. polski:
 
landfill - wysypisko śmieci

Losowe Ogłoszenia

Ostatnie oferty pracy

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.Ministerstwo radzi ws. odpadów Drukuj
poniedziałek, 04 czerwca 2012 04:31

Źródło: www.inzynieria-sanitarna.com.plSpecjalnie powołany zespół ekspertów wyjaśnia przedstawicielom samorządów kwestie dotyczące organizacji nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Ministerstwo Środowiska kontynuuje akcję merytorycznego wsparcia gmin we wdrażaniu tzw. „rewolucji śmieciowej”. Współpracujący z ministerstwem eksperci wyjaśniają kwestie dotyczące ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przedstawiciele samorządów mogą uzyskać informacje na temat zasad ustalania opłat za wywóz śmieci, warunków przeprowadzania przetargów, technologii przetwarzania odpadów komunalnych, a także zapisów prawa samorządowego. Pytania można przesyłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. zaznaczając w tytule wiadomości obszar tematyczny i przedstawiając w treści e-maila własną interpretację zagadnienia lub propozycję odpowiedzi. Uruchomienie specjalnej skrzynki e-mailowej dla gmin to jedno z działań resortu środowiska na rzecz sprawnego wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Oprócz tego na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska w zakładce „Utrzymanie czystości i porządku w gminach” znajdują się m.in. interpretacje przepisów znowelizowanej ustawy i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dodatkowo został przygotowany podręcznik dla gmin z przydatnymi informacjami, dotyczącymi m. in. organizowania przetargów, podejmowania uchwał czy przeprowadzania analizy rynku gospodarki odpadami na terenie gminy. W planach jest również wsparcie gmin w edukowaniu i informowaniu mieszkańców o wprowadzanych zmianach, a także sposobach prawidłowego postępowania z odpadami.

***

1 lipca 2011 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która wzorując się na doświadczeniach innych krajów europejskich, zmienia dotychczasowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowy system zakłada, że samorząd, który jest odpowiedzialny za dostawę wody, odbieranie i oczyszczanie ścieków, czyli za wszystko to, co służy lokalnej społeczności, powinien być również odpowiedzialny za odebranie i właściwe zagospodarowanie odpadów.

Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi zakłada, że gmina będzie miała wpływ na każdy z jego elementów i dzięki temu będzie mogła kształtować sposób gospodarowania odpadami komunalnymi na swoim terenie. Głównym założeniem ustawy jest przejęcie przez gminy obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w zamian za opłatę. Stawkę i sposób wyliczania opłaty określi rada gminy w drodze uchwały. Może ona zależeć od liczby mieszkańców, powierzchni nieruchomości, ilości zużytej wody lub może być stawką ryczałtową za gospodarstwo domowe. Opłata za odpady selektywnie zebrane będzie niższa. W zamian za nią gmina zapewni odebranie odpadów komunalnych i ich właściwe zagospodarowanie przez firmę wyłonioną w drodze przetargu.

Ustawa daje czas na wprowadzanie poszczególnych elementów systemu tak, aby zaczął działać najpóźniej 1 lipca 2013 r. (czyli 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy). W przepisach przejściowych jest wskazana kolejność wprowadzania poszczególnych etapów nowego systemu.

 

Źródło: www.mos.gov.pl

 

Najbliższe szkolenia

poprzednim miesiącu czerwiec 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30
Brak wydarzeń

Branżowy katalog firm

WW celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://inzynieria-sanitarna.com.pl używa Cookies. Korzystajac ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików Cookies. Polityka Prywatności - zobacz więcej.

Akceptuję pliki ciasteczek z tej witryny.