Start

Branżowe słówko na dziś

Codziennie nowe tłumaczenie z
j. angielskiego na j. polski:
 
landfill - wysypisko śmieci

Losowe Ogłoszenia

Ostatnie oferty pracy

Ostatnio na forum

Więcej »2013 rekordowy dla NFOŚiGW Drukuj
poniedziałek, 31 marca 2014 05:50

Źródło: www.nfosigw.gov.plPonad  5,5 mld zł wypłat, blisko dwa tysiące podpisanych umów, ponad 3,7  tysiąca złożonych wniosków - to efekt ubiegłorocznej działalności NFOŚiGW. 14 marca br. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił opinii publicznej wstępne wyniki z działalności Funduszu w 2013 roku. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył także Janusz Ostapiuk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW.

W ubiegłym roku zostały ustanowione dwa rekordy – NF na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej wypłacił najwyższą kwotę środków w swojej 25-letniej działalności. To ponad 5.571 mln zł - o 826 mln zł więcej niż w 2012 r. Wypłacił także dotacje ze środków własnych w kwocie 1.744 mln zł, co również stanowi najwyższą w historii , roczną kwotę wypłat w ramach finansowania bezzwrotnego ze środków krajowych. Chociaż to o 99 mln zł więcej niż w 2012 r., to i tak w bieżącym roku zakłada się wzrost wypłat dotacyjnych o kolejne 378 mln zł.

W ujęciu dziedzinowym ochrony środowiska w 2013 roku strumień finansowania bezzwrotnego w większości został skierowany na ochronę klimatu - 393 mln zł, ochronę ziemi - 367 mln zł, gospodarkę wodną - 337 mln zł, - ochronę przyrody i współfinansowanie Life+ - 90 mln zł . Na przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska i likwidacji ich skutków przeznaczono 108 mln zł.

Na ubiegłoroczne efekty złożyły się także wypłaty dotacyjne ze środków europejskich, głównie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w wysokości 2,8 mld zł oraz finansowanie pożyczkowe, które wyniosło ponad miliard zł. W 2013 roku udział finansowania pożyczkowego ze środków własnych NF wzrósł o kolejne 12 %, i planuje się, że w roku bieżącym wzrośnie o dodatkowe 119 mln zł.

Wsparcie finansowe ochrony środowiska realizowane było przez Fundusz przy niezwiększającym się zatrudnieniu oraz spadku przychodów o miliard złotych. Spadek ten wynikał głównie z wypełnienia przez producentów energii elektrycznej nałożonego obowiązku jej produkcji ze źródeł odnawialnych. Dla NF oznacza to brak przychodów z opłat zastępczych w kwocie ok 426 mln zł, a także przejściowego zmniejszenia o połowę - tylko w 2013 r. opłat za korzystanie ze środowiska w wyniku wprowadzenia opłat rocznych w miejsce półrocznych dla przedsiębiorców.

Deklaracje Zarządu NFOŚiGW wskazują, że tempo pracy w roku bieżącym nie będzie spadać. Do beneficjentów - głównie jednostek samorządu terytorialnego i spółek komunalnych ma popłynąć jeszcze więcej pieniędzy - zakłada się wzrost wypłat do kwoty 6.1 mld zł. Ale z tegorocznej oferty finansowej która została opublikowana w Przewodniku po programach priorytetowych 2014 r., skorzysta wiele dziedzin gospodarki krajowej. Tradycyjnie najwięcej zyskają samorządy i przedsiębiorcy - planowane zobowiązania NFOŚiGW tylko ze środków własnych w br. to ponad 3 mld zł . Także osoby fizyczne będą mogły skorzystać z powiększającej się oferty NF. Nadal realizowane będą dopłaty do zakupu kolektorów słonecznych oraz dopłaty do budowy energooszczędnych domów i mieszkań. Uruchomiony zostanie nowy program finansowy „PROSUMENT”, dla zainteresowanych budową mikroinstalacji produkujących energię elektryczną i ciepło.

Zarząd NFOŚiGW deklaruje osiąganie wysokich efektów ekologicznych przy jednoczesnym zachowaniu efektywności kosztowej. Z wyliczeń Funduszu wynika, że o ile w 2012 r. koszt obsługi każdej wypłaconej złotówki wynosił 1,7 gr, to już w 2013 r. obniżył się do 1,5 gr.

Dla beneficjentów i wnioskodawców to będzie ważny rok w którym planowane są kolejne uproszczenia procedur w naborze wniosków. Po konsolidacji programów priorytetowych, Fundusz wprowadził m.in. uproszczone rozliczenia finansowe w formie zestawień faktur. W ślad za wprowadzanym w 2013 r. elektronicznym generatorem wniosków o dofinansowanie planowane jest w II kwartale uruchomienie generatora wniosków o płatność, co powinno również przyspieszyć przekazywanie środków do beneficjentów. Zgodnie ze Strategią Informatyzacji przyjętą w 2013 r. rozpoczęto unowocześnianie systemów informatycznych NFOŚIGW. Jak zapowiada Małgorzata Skucha - Prezes Zarządu NFOŚiGW, średni czas obsługi wniosku do momentu podpisania umowy o dofinansowanie nie powinien przekroczyć 150 dni.

 

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

 

Najbliższe szkolenia

poprzednim miesiącu luty 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3 4
week 6 5 6 7 8 9 10 11
week 7 12 13 14 15 16 17 18
week 8 19 20 21 22 23 24 25
week 9 26 27 28
Brak wydarzeń

Branżowy katalog firm

WW celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://inzynieria-sanitarna.com.pl używa Cookies. Korzystajac ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików Cookies. Polityka Prywatności - zobacz więcej.

Akceptuję pliki ciasteczek z tej witryny.