Kompresy jałowe i niejałowe – jaka jest różnica?

Kompresy jałowe i niejałowe są dwoma zupełnie różnymi produktami. Na pierwszy rzut oka różnica nie jest widoczna, ale z całą pewnością jest bardzo istotna i koniecznie trzeba ją znać. Kompresów nie można używać zamiennie, bo mogłoby to być niebezpieczne. Kompresy jałowe i niejałowe – jaka jest między nimi różnica?

Definicja i cechy kompresów jałowych

Kompresy jałowe są wytworzone w sposób zapewniający ich całkowitą sterylność. Produkuje się je w warunkach, które mają za zadanie wyeliminowanie wszelkich mikroorganizmów, grzybów oraz ich form przetrwalnikowych. Kompresy pakowane są w atmosferze ochronnej w specjalne opakowania, które utrzymują ich sterylność aż do momentu odpakowania.

To właśnie ze względu na sterylność kompresy jałowe są zdecydowanie droższe od niejałowych, ale równocześnie mają ważniejsze oraz zdecydowanie bardziej wyspecjalizowane zadanie. Używa się je na ranach, które nie mogą zostać zanieczyszczone. Używa się ich wszędzie tam, gdzie dopuszczenie do infekcji mogłoby mieć katastrofalne skutki.

Kompresy jałowe są niezastąpionym elementem wyposażenia wszystkich placówek medycznych, w których wykonuje się jakiekolwiek zabiegi.

Charakterystyka kompresów niejałowych

Kompresy niejałowe, w przeciwieństwie do kompresów jałowych, nie są sterylne. Mogą zawierać pewne ilości mikroorganizmów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia, bo podnoszą ryzyko infekcji. Zazwyczaj kompresy niejałowe nie są produkowane w odpowiednio sterylnych warunkach, by możliwe było pełne ich oczyszczenie. Jednak pod względem wykorzystanych materiałów i technologii produkcji nie różnią się one niczym od kompresów jałowych.

Warto zwrócić uwagę na to, że kompresy niejałowe nie są pakowane pojedynczo, ale raczej w duże zbiorcze opakowania. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dojdzie do pomyłki i zostanie użyty niewłaściwy kompres, co mogłoby być brzemienne w skutkach.

Kompresy niejałowe są używane do oczyszczania skóry a czasami nawet ran, które dopiero zostaną poddane dezynfekcji. Z racji tego, że są ekonomiczne, to używa się ich często w dużych ilościach. Kompresy są bardziej chłonne niż chusteczki czy ręczniki papierowe, więc można używać ich także do opatrywania ran w warunkach domowych.