Pojawiła się rana

Na ciele pojawiła się rana i w związku z tym zastanawiasz się nad tym, czy kompresy niejałowe są tym, czego potrzebujesz? Jak się okazuje, wybór kompresu niekoniecznie jest prostą sprawą. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym ludzie nie do końca wiedzą, czego należy się spodziewać.

Niczego nie można lekceważyć

Zacznijmy jednak od początku, czyli powstania skaleczenia (czy czegoś takiego). Pewnie wielokrotnie można usłyszeć o tym, że nie ma się czym przejmować, ale to nie jest do końca prawda. Ranę zawsze warto odpowiednio opatrzyć. Chodzi o zabezpieczenie przed zainfekowaniem i urażeniem.

Zabezpieczenie może wiązać się z różnymi działaniami, ale swoistą podstawą są kompresy. Kompresami określa się kawałki tkaniny, dzięki którym można osłonić jeszcze otwartą ranę. Warto też mieć świadomość tego, że najczęściej mamy do czynienia z kompresami bawełnianymi.

Podział kompresów

Jeżeli szukamy kompresów, na pewno dobrze zdawać sobie sprawę, że możemy wyróżnić kompresy niejałowe i jałowe. Czy wiesz, czym się od siebie różnią? Jeśli nie, pora nadrobić zaległości.

Kompresy jałowe możemy określić jako w pełni sterylne. Co za tym idzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaplikować je bezpośrednio na otwartą ranę. Jest również druga możliwość, czyli wykorzystanie kompresu do delikatnego przemywania. W tym wypadku nie można wykluczyć użycia płynu do dezynfekcji, aczkolwiek nie ma mowy o żadnej samowolce (wszystko powinno zależeć od decyzji lekarza). Kompresy niejałowe wykorzystywane są do zewnętrznego zabezpieczenia rany. Kompresy aplikowane są na umieszczony już wcześniej opatrunek jałowy.

Stosowanie kompresów

Być może dla wielu osób będzie to zaskoczenie, ale warto też zastanowić się nad tym, czy ludzie potrafią stosować kompresy. Przede wszystkim należy pamiętać, że chodzi o działanie w przypadku ran otwartych. Niemniej jednak trzeba też zadać sobie pytanie, co dalej?

Na pewno należy mieć świadomość tego, że przy każdej zmianie opatrunku konieczne jest zastosowanie nowego kompresu. Ponadto przed aplikacją nie można zapomnieć o potraktowaniu rany środkiem odkażającym. Na dodatek potrzebny jest właściwie dobranych środek. Zalecenia mogą też wiązać się choćby z koniecznością przyjmowania antybiotyku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy niejałowe.