Każda paleta euro wymiary ma znormalizowane

Codzienne ogromne ilości różnorodnych towarów przemierzają drogi różnymi środkami transportu. Aby wszystko odbywało się sprawnie i płynnie, sztaby ludzi pracują nad rozwiązaniami, które będą w tym szczególnie pomocne. Jednym z takich rozwiązań jest paleta, a właściwie europaleta o standardowych wymiarach.

O palecie słów kilka, czyli krótka historia

Pierwsze palety powstały już w początkach XX wieku, a gdy okazało się, że to bardzo przydatne narzędzie do przenoszenia różnorodnych towarów z miejsca na miejsce, szybko zaczęto ich szerszą produkcję. Aby zaprowadzić porządek wśród chaotycznej produkcji palet, w 1950 roku powstała pierwsza europaleta o znormalizowanych parametrach. Od tego czasu wymiary europalety zaczęły mieć szczególne znaczenie, ponieważ okazało się, że im wymiary bardziej standardowe, tym szybciej przebiegają procesy logistyczne i mniej generują kosztów dodatkowych. Pod koniec wieku XX zostało powołane specjalne stowarzyszenie EPAL, które zajęło się ścisłą kontrolą produkowanych tego rodzaju nośników, aby wszystkie charakteryzowały się wysoką jakością i takimi samymi parametrami.

Jakie są standardowe wymiary palety euro?

Na rynku dostępnych jest kilka typów tej uniwersalnej platformy do przenoszenia ładunków. Każda tego typu paleta euro wymiary ma ściśle określone przez normy europejskie, każda więc też musi je spełniać, a także legitymować się specjalnymi certyfikatami zarówno pod kątem jakości materiałów, z których została wyprodukowana, a także pod kątem producenta, który również musi posiadać specjalne uprawnienia do ich produkcji lub ewentualnych napraw. Dzięki temu wszystkie palety euro wytwarzane przez certyfikowanych producentów posiadają takie same wymiary palety euro i cechują się najwyższymi parametrami.

Najbardziej standardowe wymiary europalety to 1200x800z144 mm. Jej waga to około 25 kg. To najbardziej uniwersalny nośnik, który stosowany jest na całym świecie. Poza tym najbardziej standardowym typem, paleta euro wymiary może mieć także inne, które zależne są przede wszystkim od rodzaju branży, w której jest wykorzystywana, a także środków transportu, którym zazwyczaj służy. Z tego względu można wymienić jeszcze półpaletę, paletę kontenerową, powiększoną czy ISO.