Jak utrzymać prawidłowy poziom wilgotności w domu?

Utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności w domu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche lub zbyt wilgotne, organizm wcześniej czy później wyśle nam niepokojące sygnały.

Jaki jest prawidłowy poziom wilgotności w domu?

Szacuje się, że prawidłowy poziom wilgotności w domu powinien oscylować na poziomie 40 – 60%. Każde odstępstwo od tej normy, zarówno wzwyż, jak i poniżej, powinno zaniepokoić. Aby upewnić się, że powietrze w domu w żadną stronę nie przekracza ogólnie przyjętych norm, warto pamiętać o regularnym pomiarze wilgotności.

Pomiar wilgotności powinien być standardem, jeśli chcemy uniknąć problemów z funkcjonowaniem układu oddechowego, a w konsekwencji całego organizmu. Warto pamiętać, że zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze jest przyczyną wielu schorzeń i może znacząco obniżyć komfort życia.

Czym grozi przebywanie w zbyt wilgotnym pomieszczeniu?

Nie od dziś wiadomo, że nadmierna wilgotność to idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju grzybów i pleśni. Te z kolei są śmiertelnym niebezpieczeństwem dla ludzkiego organizmu. Tworzący się na ścianie grzyb to znak, że konieczne jest wprowadzenie natychmiastowych działań mających na celu wysuszenie budynku i obniżenie poziomu jego wilgotności.

Grzyb i pleśń, która rozmnaża się w wilgotnym środowisku może przedostać się do płuc i oskrzeli. Leczenie grzybicy układu oddechowego jest niezwykle trudne i często trwa latami. Trudno tak naprawdę mówić o całkowitym wyleczeniu takiego schorzenia, ponieważ grzyby i wywołane przez nie choroby mają dużą tendencję do nawracania. Grzybica układu oddechowego jest przyczyną nawracających infekcji dolnych dróg oddechowych.

Jak zmierzyć poziom wilgotności w domu?

Jeśli chcemy żyć w zdrowym i bezpiecznym środowisku, musimy wciągnąć pomiar wilgotności na listę regularnych domowych obowiązków. Tradycyjne urządzenie do pomiaru poziomu wilgoci to barometr. W wielu domach pełni on nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną.

Istnieją także bardziej nowoczesne sposoby pomiaru wilgotności. Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań powinni zaopatrzyć się w elektroniczne urządzenie, które z najwyższą dokładnością dokonuje pomiaru wilgotności w pomieszczeniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.