Jakie możemy wyróżnić rodzaje robotów kartezjańskich?

Warto mieć świadomość, że dostępne na rynku roboty kartezjańskie dopasowywane są do wymagań różnych aplikacji. Produkty są świetnym rozwiązaniem w przypadku realizacji przemieszczeń liniowych. Firmy specjalizujące się w produkcji robotów kartezjańskich przeważnie mają w swojej ofercie produkty w wersji ekonomicznej, precyzyjnej, a także wysokiej dynamice.

Ekonomiczny robot kartezjański

Konstrukcja tych robotów opiera się na modułach MLA. Ponadto jako napęd spokojnie może zostać wykorzystany silnik szczotkowy, krokowy czy bezszczotkowy. Z kolei zgodność profili z najpopularniejszymi systemami łączeniowymi umożliwia konstruktorom na przygotować funkcjonalne rozwiązania, które zostaną dopasowane do wymagań określonej aplikacji.

Użytkownicy mogą sterować silnikami na różne sposoby. Jedną z nich jest opcja polegająca na wykorzystaniu modułów MLA z odpowiednio zintegrowaną elektroniką, jest wtedy możliwość nadrzędnego sterowania z panelu HMI albo sterownika PLC.

Robot kartezjański precyzyjny

W przypadku zadań, gdzie konieczna będzie zdecydowanie większa precyzja, a także będzie zachodziła potrzeba podniesienia znacznie większych obciążeń, lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie robotów kartezjańskich z napędem przenoszonym przez śrubę kulową.

Warto mieć świadomość, że precyzja pozycjonowania wspomnianych konstrukcji będzie wynosiła do 0,01 mm/300 mm. Z kolei maksymalny możliwy zakres ruchu w jednej osi to 600 mm.

Robot kartezjański o wysokiej dynamice

Należy zdawać sobie sprawę, roboty kartezjańskie, które charakteryzuje największa dynamika posiadają konstrukcję opierającą się na silnikach ServoTube. Produkty wyposażone są bowiem w napędy, które cechują się bardzo wysoką dynamiką, a także przyspieszeniem dochodzącym nawet do 586 m/s², powtarzalnością do 0,012 mm, a także prędkości do 10,6 m/s.

Warto również zaznaczyć, że sterowanie silnikami jest możliwe przez bardzo funkcjonalne sterowniki z serii mcDSA, które bowiem mogą być przez użytkownika kontrolowane nadrzędnie z poziomu sterownika PLC. Z kolei kompaktowa konstrukcja napędów i ich świetne parametry sprawiają, że możliwe jest obecnie przygotowanie robotów kartezjańskich, które będą mogły spokojnie pracować nie tylko w aplikacjach wieloosiowych, ale również układach bramowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.