W jaki sposób działa oświetlenie awaryjne?

W systemach oświetlenia awaryjnego bardzo ważną rolę odgrywa poprawne funkcjonowanie całości jako systemu. Jak zatem działa ta instalacja? Z czego się składa i jakie komponenty odgrywają w niej najważniejszą rolę?

Bateria centralna

Sercem systemu jest oczywiście zasilanie. Bez niego oświetlenie awaryjne nie może działać tak, jak powinno. Odpowiada za nie oczywiście wbudowana bateria centralna, której parametry pracy są na bieżąco monitorowane. Oczywiście mowa tu o ogniwie Li-Ion, które zapewnia optymalną pojemność w każdych warunkach pracy.

W systemach oświetlenia awaryjnego bateria centralna jest wpięta tak, aby instalacja mogła na bieżąco dokonywać pomiarów jej napięcia. Na tej podstawie można ocenić stopień naładowania ogniwa. Mało tego! Jest to kluczowy parametr, który pozwala ocenić jego kondycję.

System sterowania

W instalacjach oświetleniowych bardzo ważne jest, aby wszystkie komponenty (czujniki, bateria, oświetlenie) współpracowały ze sobą w odpowiedni sposób. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznych systemów sterowania, które na bieżąco kontrolują pracę całej instalacji awaryjnej.

Zaletą tych systemów jest m.in. przeprowadzanie kontroli ich działania. Najczęściej przeprowadza się je raz na dobę (w sposób zautomatyzowany), co przedkłada się na wyższy stopień niezawodności instalacji. W sterowaniu zaimplementowane są czujniki zaniku napięcia, które po jego wykryciu aktywują tryb awaryjny.

Czym jest zanik napięcia?

Warto dodać, że oświetlenie awaryjne działa w każdych warunkach. Oznacza to, że do jego aktywacji dochodzi wówczas, gdy występuje zanik napięcia. Co więcej, system zadziała nawet wówczas, gdy awaria oświetlenia zostanie wywołana przez typową usterkę elektryczną.

Reasumując, oświetlenie awaryjne opiera się na właściwym działaniu skomplikowanej i zautomatyzowanej instalacji, która – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom – może na bieżąco się diagnozować i monitorować.