Jak wybrać dobry ekogroszek?

Akurat nasz kraj jest jednym z większych dostawców węgla. W całej Polsce działa teraz więcej niż dwadzieścia kopalń, a trzeba jeszcze dodać, że węgiel sprowadzany jest przez nas także z innych państw, chociażby z Rosji. Oznacza to, że dostawców ekogroszku też jest wielu. Jak więc wybrać tego, który zaoferuje najbardziej jakościowe produkty?

Podstawowe cechy dobrego ekogroszku

Żaden dostawca ekogroszku raczej nie pozwoli sobie na sprzedaż niskojakościowego produktu. Porządny surowiec wykaże się pewnymi podstawowymi cechami, wśród których najważniejsze (i też najłatwiejsze do przeanalizowania dla przeciętnego człowieka) są kolor oraz rozmiar.

Ekogroszek powinien mieć ciemnoszary kolor, delikatnie wpadający w zwykłą czerń. Jego bryłki mogą przyjąć różne formy, jednakże ważne jest to, by ich wielkość wynosiła od 0,5 do maksymalnie 2,5 centymetra. Ekogroszek nie może być jednak mniejszy. Ziarna o nieodpowiednim rozmiarze będą prowadzić do zwiększenia emisji zanieczyszczeń i pyłów.

Poziom siarki

W opisie każdego ekogroszku powinna też pojawić się informacja na temat tego, jaka jest jego zawartość siarki. Zawsze można spytać o to dostawcę ekogroszku, aby pozyskać dane z najbardziej wiarygodnego źródła. Tutaj natomiast sprawa jest prosta. Im mniej siarki wystąpi w ekogroszku, tym lepiej to o nim świadczy.

Mówiąc tak bardziej konkretnie – dobrze by było, gdyby poziom siarki w ekogroszku wyniósł maksymalnie 0,6 procent. A nie jest wcale powiedziane, że tak właśnie będzie, bo właśnie na polskim rynku częściej można się spotkać z produktami o wyższej zawartości siarki, w których stężenie tego związku potrafi wynieść nawet i całe 2%.

Ilość popiołu

Drugą równie ważną kwestią będzie natomiast zawartość popiołu, która w pewnym stopniu także zadecyduje o tym, ile zanieczyszczeń powstanie i przedostanie się do otoczenia podczas spalania ekogroszku. Dobry dostawca ekogroszku zadba o to, by tego popiołu było jak najmniej. Dzięki temu podczas spalania materiału niewielka jego ilość pozostanie w kotle, a kocioł łatwiej można będzie utrzymać w czystości.

W przypadku niektórych ekogroszków możliwe jest natomiast ponowne wykorzystanie uzyskanego z nich popiołu. A warto jednak znaleźć jakieś zastosowanie dla czegoś, co już i tak zostało stworzone.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.