Platyna i jej krótka historia

Platyna to metal szlachetny, który w porównaniu do złota czy srebra jest stosunkowo młodym surowcem. Obecnie metal ten wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia codziennego, począwszy od stomatologii, poprzez przemysł chemiczny, włókienniczy czy motoryzacyjny, a na jubilerstwie skończywszy.

Skąd się wzięła platyna?

Za jej odkrywcę uważa się Kolumbijczyka Antoniego Ulloa, który odkrył ten metal szlachetny w 1735 roku. Platyna swoją nazwę zawdzięcza pogardliwej nazwie platina czyli sreberko – początkowo uważano ją za bezwartościową i stosowano jako zamiennik srebra. Często używana była w budownictwie do stawiania domów, a w pewnym okresie w historii była ona również zatapiana w morzu, aby uniknąć zafałszowania złota tym metalem szlachetnym. Największe złoża platyny znajdują się w Górach Ural położonych na terenie Rosji, która dostarcza ponad 95% zapotrzebowania światowego na ten materiał.

Skup platyny – dlaczego warto?

Platyna jest surowcem bardzo pożądanym na całym świecie. Aby nieco uniezależnić się od dostaw z Rosji wyspecjalizowane firmy coraz chętniej trudnią się odzyskiem platyny ze starych urządzeń i narzędzi, do budowy których bardzo często używano tego metalu. skup platyny jest zatem obecnie coraz popularniejszy. Dzięki takiemu urządzeniu jak spektrometr można w kilka chwil ustalić, ile platyny uda się odzyskać z danego urządzenia. W ten sposób za jednym zamachem można nie tylko pozbyć się z domu starych, zalegających na strychach lub w piwnicach niepotrzebnych już sprzętów oraz na tym dobrze zarobić. Platyna skup – ile kosztuje ten metal szlachetny? Z roku na rok jej cena jest coraz wyższa. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “platyna cena skupu”, aby otrzymać najświeższe informacje w tym temacie. Platyna cena skupu osiąga całkiem wysoki poziom.

Platyna skup – odzysk metalu korzystny dla środowiska

Okazuje się, że proces wydobycia platyny jest bardzo energochłonny. Ponadto nie wszystkie pierwiastki, które wchodzą w skład rudy platyny są wykorzystywane (np. nikiel, siarka czy miedź). Warto również podkreślić, że podczas wydobycia platyny emitowane są również znaczne ilości gazów. Proces odzysku surowca jest znacznie bardziej korzystny dla naszego środowiska naturalnego, co również powinniśmy brać pod uwagę. Zwiększając odzysk platyny przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszego środowiska.