Rodzaje rolet zewnętrznych elektrycznych
Słysząc o licznych i różnorodnych zaletach posiadania rolet zewnętrznych elektrycznych ludzie zastanawiają się nad ich montażem. Problemem jest jednak dla nich wybór właściwych – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i czasem trudno dopasować je do swoich potrzeb. Czy różnią się od siebie poszczególne rodzaje rolet zewnętrznych elektrycznych?
Rolety antywłamaniowe
Rolety antywłamaniowe mają za zadanie zabezpieczyć nieruchomość przed włamaniem i okradzeniem jej. Oczywiście to nie tak, że same rolety zewnętrzne elektryczne są w stanie zapewnić pełne bezpieczeństwo i gwarancję, że nie dojdzie do włamania. Sprawiają jednak, że włamanie będzie znacznie trudniejsze i czasochłonne. Dzięki temu potencjalny włamywacz może poszukać innego celu, a jeśli jednak zdecyduje się na włamanie do lokalu zabezpieczonego roletami zewnętrznymi elektrycznymi, to zajmie mu to więcej czasu niż gdyby ich nie było, będzie to bardziej kłopotliwe i głośniejsze – jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś zdąży powiadomić odpowiednie służby, a one dotrą na czas.
Rolety antywłamaniowe posiadają sześć klas, od najniższej R1 do najwyższej i najskuteczniejszej R6. Różnią się tym, przed czym mają chronić – im wyższa klasa, tym przed bardziej zaawansowanymi narzędziami zapewniają ochronę.
Naokienne i natynkowe
Rolety zewnętrzne elektryczne natynkowe lub naokienne można zamontować w dowolnym momencie – nie wymagają one specjalnych przygotowań budynku, nie wiążą się z istotną ingerencją w elewację, choć często łatwiej i taniej zamontować je w trakcie już planowanego remontu generalnego.
Rolety naokienne niestety wiążą się ze zmniejszeniem przeszklenia okna, a także z koniecznością ich wymiany. Jeśli wymiana stolarki okiennej nie jest planowana, to lepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne elektryczne natynkowe.
Podtynkowe i nadprożowe (RKS)
Tego typu rolety zewnętrzne elektryczne montowane są do nadproża, które musi być w tym celu specjalnie zaprojektowane lub pod tynkiem. Oznacza to, że już w trakcie budowy (a właściwie projektowania) trzeba określić, czy tego typu rolety będą używane i potrzebne w danym budynku – ich późniejsze dodanie jest niemożliwe lub będzie wiązało się z koniecznością bardzo dużej ingerencji w ściany budynku, co z przyczyn technicznych nie zawsze jest wykonalne, także z ogromnymi kosztami i koniecznością współpracy z architektem.
Tego typu rolety mogą być antywłamaniowe, ale montuje się je zwykle w celu poprawy termoizolacji budynku i zapewnienia większej prywatności mieszkańcom lokalu.