Skup palladu i innych metali szlachetnych
Metale szlachetne cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów chcących na dłuższy czas ulokować pieniądze. Chociaż ceny kruszców lubią się nieco wahać, w długofalowej perspektywie taka lokata kapitału przynosi dość znaczące zyski. W jakie metale się inwestuje najczęściej? Jak działają skupy palladu i innych metali szlachetnych?
W jakie metale szlachetne inwestuje się najczęściej?
Jednym z najczęściej wybieranych metali inwestycyjnych jest oczywiście złoto. Na drugim miejscu znajduje się zdecydowanie tańsze srebro, a potem dopiero dwa inne metale – pallad i platyna. Inwestycja w pallad może okazać się bardzo opłacalna ze względu na jego nietypowe właściwości chemiczne, które być może w przyszłości będą bardzo poszukiwane w przemyśle. Jeśli tak się stanie, ceny palladu gwałtownie poszybują w górę.
Czy opłaca się oddawać pallad do skupu?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od sytuacji oraz od aktualnych cen na rynku. Skup palladu może zaoferować nam dobrą cenę, jeśli sprzedajemy znaczną ilość kruszcu w najwyższej próbie. Co interesujące, w przypadku palladu sprzedawanego w sztabkach cena rośnie w znacznym stopniu przy sprzedaży sztabek o masach powyżej 100 g. Oddanie palladu do skupu może się opłacić, gdy potrzebna jest szybka gotówka. Jeśli można zaczekać ze sprzedażą, warto jest się rozejrzeć na giełdzie metali szlachetnych. Często tam można znaleźć nabywcę za dużo lepsze pieniądze, niż w skupie.
Internetowe giełdy metali szlachetnych
Często okazuje się, że skup palladu nie jest jedynym sposobem na spieniężenie kruszcu. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują tak zwane internetowe giełdy metali szlachetnych. W takim miejscu nabywca może się łatwiej połączyć ze sprzedawcą. Transakcje zawierane w takim miejscu są raczej bezpieczne i przede wszystkim legalne, jeśli dana giełda działa zgodnie z prawem. Przed zawarciem transakcji warto to sprawdzić.
O tym, czy oddanie wyrobów palladowych do skupu palladu się opłaca, decyduje wiele czynników. Niezmiennie najważniejszym z nich jest cena oraz szybkość realizacji transakcji. W przypadku skupu transakcja jest realizowana od ręki. Jeśli możemy poczekać, warto znaleźć nabywcę na własną rękę.