Co to jest stół krojczy?

Stół krojczy jest jednym z mebli, którego nie może zabraknąć w żadnej pracowni krawieckiej. Obecnie dostępnych jest wiele modeli tego typu stołów, co pozwala na dobranie odpowiedniego do każdego miejsca pracy. Czym różnią się stoły krojcze i na co zwrócić uwagę przed zakupem jednego z nich?

Co to jest stół krojczy?

W każdej pracowni krawieckiej, niezależnie od jej charakteru i rozmiaru konieczne jest posiadanie odpowiedniej ilości przestrzeni i jej właściwe zagospodarowanie. Pozwoli to na podniesienie zarówno komfortu, jak i efektywności pracy.

Stoły krojcze to stoły o dużej powierzchni roboczej, które skonstruowane są w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwiać wycinanie form z materiałów. Ich powierzchnia powinna pozwalać na swobodne rozłożenie nawet dużych kawałków tkanin, a następnie odrysowanie na nich potrzebnych elementów i ich wycięcie.

Dlaczego stoły krojcze są niezbędne w pracowniach krawieckich?

Niezależnie od tego czy dana firma zajmuje się szyciem pojedynczych elementów garderoby na zamówienie, czy też szyciem hurtowych ilości odzieży albo pokrowców na meble, musi posiadać dobrze zorganizowane stanowiska pracy. Szycie jest procesem, który składa się z kilku etapów, a każdy z nich powinien być wykonany starannie.

Wykrawanie poszczególnych elementów z tkanin jest jednym z najważniejszych etapów szycia i zawsze ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy. Z tego względu stanowisko do wykrawania musi być dobrze zaplanowane, a jego podstawowym elementem musi być stół krojczy.

Czym różnią się poszczególne modele stołów krojczych?

Stoły krojcze różnią się pomiędzy sobą już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim mogą być wykonane z drewna lub metalu, jednak co istotniejsze posiadają różnej wielkości powierzchnię roboczą, a także inny zakres regulacji wysokości czy konta nachylenia blatu.

Zwłaszcza w dużych zakładach bardzo dobrze sprawdzają się stoły krojcze modułowe, które pozwalają na powiększanie lub pomniejszanie powierzchni roboczej w zależności od bieżących potrzeb. W szwalniach praktyczne są również stoły wyposażone w system lagowania, który pozwala na precyzyjne wycięcie wielu sztuk tego samego elementu, jednocześnie znacznie ograniczając marnowanie tkaniny.