Kiedy warto ogrzewać dom koksem?

Koks jest dzisiaj rzadziej wybieranym paliwem stałym niż węgiel, chociaż ma od niego lepszą wydajność energetyczną. Kiedy warto zdecydować się na palenie koksem?

Czy koks nadaje się do ogrzewania każdego domu?

Materiał opałowy jak koks wytwarzany jest podczas przemysłowego procesu koksowania, czyli wygrzewania węgla kamiennego w piecach koksowniczych, gdzie temperatury wynoszą 600-1200 stopni Celsjusza. Na skutek tego procesu powstaje materiał o wysokiej zawartości węgla pierwiastkowego.

Koks jest stosowany powszechnie w przemyśle jako wielkopiecowy metalurgiczny czy odlewniczy, ale również spotykany jest koks opałowy o parametrach umożliwiających ogrzewanie nim budynków.

Najczęściej sprzedaż koksu dotyczy właścicieli starszych domów, bez docieplenia, ponieważ materiał ten wymaga wysokich temperatur spalania, dlatego nie jest tak efektywny w nowoczesnych instalacjach niskotemperaturowych.

W jakim kotle można palić koksem?

Koksem można palić w kotłach i w piecach żeliwnych, które przystosowane są do spalania opału w wyższych temperaturach.

Ponadto koks nadaje się do spalania w wybranych kotłach stalowych, gdy producent daje taką możliwość. Spalanie koksu w nieprzystosowanych do tego kotłach może prowadzić do ich uszkodzenia.

Jak palić koksem efektywnie?

Atutem koksu jest możliwość palenia nim różnymi technikami, ponieważ zawsze spala się tak samo. Dodatkowo można dokładać nowy koks na żar, co nie powoduje powstania szkodliwych substancji lotnych.

Aby jednak koks mógł zapewnić najlepszą efektywność grzewczą, powinien być palony w wysokich temperaturach, a ponadto wymaga on systematycznego, najlepiej ciągłego dopływu powietrza. Rozwiązaniem może być wtedy piec z nadmuchem.

Ile kosztuje ogrzewanie koksem?

Koszty związane z ogrzewaniem domu koksem zależne są głównie od obecnej ceny tego materiału, od instalacji grzewczej w budynku i jego zapotrzebowania na energię.

Zasadniczo ogrzewanie koksem jest droższe niż węglem, jednak materiał ten ze względu na swoje właściwości wybierany jest przez wielu właścicieli starszych domów.

Aktualnie sprzedaż koksu jest prowadzona w cenach na poziomie od 1250 do 1500 złotych, ale koszty dynamicznie się zmieniają. Koks sprzedawany jest na tony oraz na worki. Taniej wychodzi zakup koksu na tony.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.