Segregacja i utylizacja domowych odpadów

Odpady to problem, który dotyczy każdego gospodarstwa domowego. Jak się ich pozbyć, nie szkodząc środowisku i minimalizując koszty? Warto wprowadzić w domu kilka zasad dotyczących sortowania i recyklingu, a także wybrać odpowiednią firmę zajmującą się wywozem niechcianych resztek.

Jak ograniczyć ilość śmieci w domu?

Licząc na ograniczenie problemu śmieci i na oszczędności w domowym budżecie, warto zacząć od zmiany codziennych nawyków. Ilość śmieci z powodzeniem można zmniejszyć, sięgając po wielorazowe torby na zakupy czy siatki na owoce i warzywa. Wiele materiałów można także wykorzystać ponownie, jeszcze na etapie gospodarstwa domowego.

Warto chociażby zbierać zapisane z jednej strony kartki czy dokumenty, które idealnie nadają się na zrobienie listy na zakupy albo na inne notatki. Przydadzą się również wszelkiego typu pudełka i opakowania, które pomogą w organizacji w domu albo posłużą przy przygotowywaniu większej przesyłki. Dobrym pomysłem jest również rozważne robienie zakupów, planowanie posiłków i nie marnowanie żywności, dzięki czemu i ilość śmieci się zmniejszy, a tym samym ich segregowanie będzie łatwiejsze, a koszt wywozu niższy, zwłaszcza w domach jednorodzinnych.

Sortowanie i recykling – obowiązkowe i dobre dla natury

Recykling jest nie tylko dobrym uczynkiem dla środowiska, od którego w dużej mierze zależy ludzkie zdrowie i jakość życia, ale i obowiązkiem narzuconym przez prawo. Od kilku lat wszystkie gospodarstwa domowe muszą segregować odpady zgodnie z wyznaczonymi zasadami. Początkowo zdecydowano o oddzieleniu plastików, szkła i papieru, obecnie dodatkowo wprowadzono także segregację odpadów bio. Trzeba też pamiętać, że niektóre typy śmieci, jak odpady zielone, odpady wielkogabarytowe czy tak zwane elektrośmieci nie są wywożone przez firmę zajmującą się utylizacją śmieci. Należy na własną rękę dostarczyć je do wyznaczonego przez gminę punktu, który zajmie się ich utylizowaniem.

Jak działa firma wywożąca śmieci?

Firmy wywożące śmieci zajmują się odbiorem odpadów i dostarczeniem ich do sortowni, gdzie zostaną poddane dalszej segregacji, a następnie recyklingowi i utylizacji. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem firma odbiera jedynie posegregowane odpady. Jeśli okaże się, że właściciel posesji wrzuca śmieci do losowych pojemników, firma wywożąca śmieci ma prawdo odmówić mu usługi.Podejmując współpracę z firmą wywożącą śmieci, warto zapoznać się z jej harmonogramem i zasadami. Niektóre firmy wywożą śmieci raz w tygodniu, inne odbierają odpady kilka razy w tygodniu, a w przypadku dużych budynków wielorodzinnych nawet kilka razy w tygodniu.