Dlaczego tak istotna jest kompensacja mocy biernej?

Energia bierna pojemnościowa pobierana jest z elektroniki, falowników, oświetlenia LED czy kondensatorów. Nie wszyscy użytkownicy wiedzą, że energia bierna pojemnościowa przyczynia się do zdecydowanego wzrostu rachunków za energię elektryczną. Dlaczego tak istotna jest kompensacja mocy biernej obliczenia? kompensacja mocy biernej co to jest? Warto zdawać sobie również sprawę, że jeszcze do niedawna w zdecydowanej większości przedsiębiorstw działało więcej urządzeń, które pobierają energię bierną indukcyjną. Obecnie przez regularnie rosnący udział w rynku odbiorników energoelektronicznych, a także elektronicznych można zaobserwować zdecydowane zwiększenie poboru energii biernej pojemnościowej.

Kompensacja mocy biernej co to jest?

Warto wiedzieć, co to jest kompensacja mocy biernej obliczenia, by możliwe było zmniejszenie kosztów za energię elektryczną. Nie wszyscy mają świadomość, że zdecydowana większość odbiorników prądu zmiennego pobiera nie tylko energię czynną, ale również bierną z sieci elektroenergetycznej albo innych dostępnych źródeł zasilających. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że pierwsza z wymienionych energii jest zarówno przetwarzana na pracę użyteczną, jak i ciepło strat. Z kolei druga co prawda nie wykonuje żadnej pracy, jednak jest konieczna do właściwego działania bardzo dużej liczby odbiorników energii elektrycznej. Należy do nich zaliczyć transformatory czy silniki.

Podsumowanie

Należy zdawać sobie sprawę, że przez zmianę sposobu rozliczania nieskompensowanej mocy biernej, a także regularne podwyższanie cen energii elektrycznej doprowadziło do zdecydowanego wzrostu zainteresowania jeżeli chodzi o równoważenie mocy biernej.

Koniecznie trzeba mieć świadomość, że zoptymalizowanie kosztów nie jest jedynym powodem, dla którego konieczne jest posiadanie przez użytkowników bardzo sprawnego układu kompensacji. Ponadto przez utrzymanie zadanego współczynnika mocy tgj na poziomie poniżej 0,4 umożliwia zdecydowane ograniczenie ewentualnych strat związanych z przesyłem energii czy możliwość maksymalnego wykorzystania przepustowości kabli zasilających i transformatorów. Warto również wspomnieć, że efektywna kompensacja jest w stanie nie tylko wyeliminować opłaty za moc bierną, ale również wpłynąć na zwiększenie niezawodności całego układu zasilającego.