Moc bierna – czym jest i jak ją wykorzystać?

Jeżeli pragniemy, aby współczynnik mocy uległ zmniejszeniu oraz by żywotność kabli i innych elementów zasilających sieć uległa znaczącemu wydłużeniu powinniśmy zainteresować się kompensacją mocy biernej.

Różne rodzaje mocy

Moc bierna przyczynia się bezpośrednio do ograniczenia efektywności linii kablowych oraz emitowania zbędnej energii cieplnej. Aby ograniczyć to negatywne zjawisko konieczna jest kompensacja mocy biernej, która umiejscowiona jest pomiędzy źródłem a odbiornikiem energii.

Oznacza to, iż w przeciwieństwie do energii czynnej energia bierna nie zostaje przetworzona na energię użytkową. Warto pamiętać, że energia czynna i bierna to nie jedyne rodzaje mocy w obwodzie prądu. Istnieje również energia pozorna, czyli suma energii czynnej i biernej.

Niechciana moc bierna

Z kolei moc bierną można zaklasyfikować jako indukcyjna lub pojemnościowa. Pierwsza z nich, indukcyjna może być z powodzeniem pobrana poprzez połączenie m.in. z piecami lub silnikami. Z kolei moc bierna pojemnościowa to energia oddana, która pojawia się m.in. przy bardzo długich odcinkach, będących pod napiciem przewodów, czy też przy kondensatorach.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas moc bierna pojemnościowa, czy też indukcyjna należy utrzymać w świadomości, że zarówno pierwsza, jak i druga przyczynia się do utraty efektywności sieci kablowych i transformatorowych. Oznacza to realnie większe wydatki na prąd a pośrednio niepotrzebne dodatkowe obciążenie dla środowiska naturalnego.

Jak dokonać kompensacji energii biernej?

Decydując się na ten krok zmniejszymy współczynnik mocy, wydłużymy żywotność kabli, czy też innych istotnych elementów sieci, realnie zmniejszymy rachunki za energię elektryczną oraz pośrednio przyczynimy się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Możemy to osiągnąć m.in. poprzez zastosowanie specjalistycznych urządzeń kompensacyjnych jak baterie kondensatorów.

Pierwszą czynnością, jaką należy podjąć jest określenie wysokości dodatkowych kosztów, jakie ponosimy w konsekwencji ponad umownego poboru mocy biernej. Co ważne kompensacja mocy biernej będzie opłacalna dla przedsiębiorstwa, jeżeli będące efektem warunków zawartej umowy koszta kar za nadmierny pobór mocy biernej przekraczają 500 złotych w skali miesiąca. Urządzenie, które zagwarantuje, że zarówno energia czynna i bierna będą w pełni wykorzystywane jest szczególne efektywne w miejscach z wieloma odbiorcami jednofazowymi.