Profesjonalny wyświetlacz LCD – co trzeba o nim wiedzieć?

Profesjonalny wyświetlacz LCD to zaawansowane urządzenie, którego mechanizm działania opiera się na zmianie polaryzacji światła pod wpływem zmiany orientacji poszczególnych cząsteczek ciekłego kryształu. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się nieco więcej o nowoczesnych wyświetlaczach LCD.

Ciekły kryształ – co warto wiedzieć?

Jak powszechnie wiadomo w fazie ciekłej cząsteczki mogą pochwalić się bardzo dużą swobodą ruchów, dlatego też nie są w żaden sposób uporządkowane. Inaczej wygląda sytuacja z kolei w fazie krystalicznej, gdzie są one bardzo dokładnie uporządkowane i co najważniejsze nie posiadają już swobody ruchu.

Z praktycznego punktu widzenia ciekły kryształ jest tak naprawdę formą pośrednią–cząsteczki, dzięki czemu ma pełną swobodę ruchów praktycznie tak samo jak w fazie ciekłej, ale w dalszym ciągu wykazuje dość duże uporządkowanie w fazie stałej.

Jakie jest zastosowanie ciekłych kryształów?

Ciekłe kryształy w dzisiejszych czasach znalazły szerokie zastosowanie w wielu branżach. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście niezawodne wyświetlacze LCD. Warto wspomnieć także o termometrach, które wykorzystują zmianę koloru odbijanego światła.

W ostatnim czasie dość dużym zainteresowaniem cieszą się detektory temperatury, które także zmieniają swój kolor przy zmianie temperatury. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ciekłe kryształy dodaje się do farb i emulsji, dzięki czemu zmienia się ich kolor. Nowością na rynku są elektrycznie przyciemniane szyby, które spotkać można nie tylko w samochodach, ale również w domach.

Nowoczesne wyświetlacze LCD od a do z

Wyświetlacz LCD to nowoczesne urządzenie, które składa się z cienkiej warstwy ciekłego kryształu, szklanego podłoża oraz specjalnych elektrod zmieniających orientację poszczególnych kryształów. Nie można zapominać także o dodatkowej warstwie polaryzacyjnej, która jest prostopadła względem siebie.

Na rynku dostępne są wyświetlacze LCD z matrycą pasywną oraz matrycą aktywną. W tym drugim przypadku każdy piksel ma dedykowany tranzystor, a odświeżanie następuje rząd po rzędzie. Jeżeli chodzi o rodzaj technologii z aktywną matrycą, to w chwili obecnej dominuje TN (Twissted nematic).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.