Najgorszy i najlepszy opał na zimę
Kupno opału uzależnione jest głównie od pieca, jaki posiadamy oraz ceny. Większość Polaków wybiera ten najtańszy opał, choć nie wiedzą, jak bardzo mogliby zaoszczędzić na opale lepszej jakości i wyższej kaloryczności. Wówczas, zamiast kupować kilkanaście worków miału węglowego, wystarczyłoby kupić kilka worków koksu lub węgla o lepszych parametrach.
Najlepszy opał na zimę
Przede wszystkim lepszym opałem na zimę jest koks, który kilka lat temu przez swą wysoką cenę wypadł z łask Polaków. W tym momencie cena węgla za tonę nie różni się wiele od ceny koksu. Nie jest to już produkt ekskluzywny, a jego stosowanie jest o niebo lepsze. Jest bardziej wydajny, nie zawiera gazów oraz siarki, które zostały usunięte na etapie przygotowywania koksu. Po spaleniu nie zostaje wiele odpadów, a ceny koksu są coraz niższe, jednak odbudowanie jego rynku następuje bardzo wolno. Kolejnym dobrym wyborem jest kostka węglowa, która dzięki swej wielkości charakteryzuje się również wysoką kalorycznością i wydajnością. W porównaniu koks i kostka mają bardzo dużo wspólnego, a cena węgla za tonę jest bardzo podobna. Należą do tej samej kategorii opałowej, z tą różnicą, że kostka węglowa pasuje do prawie każdego pieca.
Podobnym do kostki, jednak o nieco niższych parametrach jest węgiel typu orzech. Pod względem kaloryczności są bardzo podobne, jednak orzech cechuje się niższą wydajnością ze względu na mniejszą granulację. Worek węgla orzech cenowo wychodzi około 200 zł mniej niż kostka.
Najgorszy opał na zimę
Najgorszymi opałami, jakie występują na polskim rynku są przede wszystkim węgle sprowadzane z Rosji i źle przetrzymywane. Rosyjski opał ma to do siebie, że jest dużo mniej kaloryczny, bardziej miękki i mocno zanieczyszczony. Przy opalaniu takim węglem wytwarza się dużo odpadów, zanieczyszczonych gazów, a sam węgiel po okresie przetrzymywania pęka, przypominając miał węglowy. Miał węglowy nawet ten pochodzący z Polski charakteryzuje się bardzo niską kalorycznością, jest to około 20-23 MJ/kg, nie poleca się nim palić w domowych piecach, stosowany jest głównie w przemyśle, ponieważ worek węgla to koszt wielkości rzędu 500-600 zł, czyli niewielki. Przed zakupem opału dobrze jest na początek się zorientować skąd pochodzi węgiel i czy jest dobrej jakości, ponieważ kupno złego węgla w niskiej cenie na całą zimę, potem może nas kosztować podwójnie.