Znacznie badań prenatalnych w ciąży

Regularne wykonywanie wszystkich badań zleconych przez ginekologa w okresie ciąży pozwala na skuteczną kontrolę stanu zdrowia nienarodzonego dziecka. Najbardziej podstawowe i najczęściej wykonywane badania prenatalne można zrobić nieodpłatnie, po uzyskaniu skierowania od lekarza. Jak uzyskać takie skierowanie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Badania prenatalne i ich rola</2>

Rolą badań prenatalnych jest ocena stanu zdrowia nienarodzonego dziecka oraz wykrywanie wszelkich wad anatomicznych płodu. Niektóre badania prenatalne pozwalają również zdiagnozować wady genetyczne, takie jak zespół Downa lub zespół Turnera. Najbardziej podstawowym badaniem prenatalnym jest ultrasonografia, która pozwala na ocenę tego, jak rozwija się płód w ciele matki. Innym, bardzo popularnym badaniem jest echo serca płodu, które umożliwia wykrycie zaburzeń układu krążenia u nienarodzonego dziecka.

Badania prenatalne NFZ – jak zdobyć skierowanie na darmowe badania?

Liczba badań prenatalnych dostępnych w klinikach ginekologicznych może wydawać się przytłaczająca dla większości kobiet w ciąży, a niektóre z nich potrafią kosztować naprawdę dużo. Na szczęście większość podstawowych i niezbędnych badań można wykonać za darmo, po uzyskaniu skierowania od ginekologa. W tym celu warto udać się do swojego lekarza, który skieruje nas do odpowiedniej placówki. Badania prenatalne NFZ to przede wszystkim: USG, amniopunkcja oraz test PAPP-A.

Dlaczego należy wykonywać badania prenatalne?

Wiele kobiet bagatelizuje kwestię badań prenatalnych. Jest to jeden z podstawowych błędów popełnianych w okresie ciąży. Badania prenatalne odgrywają bardzo ważną rolę i często od nich zależy, czy dziecko urodzi się zdrowe. Dzięki badaniom wykonywanym w ciąży można odpowiednio wcześnie wykryć choroby płodu oraz wszelkiego rodzaju wady anatomiczne. Dzisiejsza medycyna stoi na tak wysokim poziomie, że większość chorób płodu można leczyć już w fazie rozwoju wewnątrzmacicznego. Warto zatem regularnie odwiedzać swojego ginekologa i wykonywać wszystkie zlecone przez niego badania.