Europalety – oszczędne magazynowanie i transport

Europalety to rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w transporcie towarów, ale również magazynowaniu. Warto pamiętać, że palety euro są wykonane z drewna, bez obróbki chemicznej co pozwala na ograniczenie CO2. Co jeszcze warto wiedzieć o paletach euro?

Palety euro – co określa norma

Wymiary europalety określone są przez europejska normę UNE-EN 13698-1. Paleta euro wymiary to 1200 x 800 mm. Warto również wiedzieć, że określona jest również waga palety, która waha się w granicach 25 kg.

Paleta euro ma również określona nośność. 1000 – 1500 kg można ułożyć na europalecie w zależności od sposobu rozłożenia ładunku. 4 000 kg nośności ma europaleta statyczna, czyli taka, na której towar nie będzie transportowany.

Palety euro mają dokładnie określone nie tylko wymiary, ale również sposób wykonania. Bardzo ważne jest ścięcie rogów oraz górne krawędzie, które są frezowane. Takie wykonanie palety euro ułatwia wyciąganie składowanych palet.

Transportowanie towarów

Standardowe wymiary europalety zostały znormalizowane właśnie po to, by ułatwić transport towarów. Warto wiedzieć, że palety euro są tak skonstruowane, by ułożyć na nich standardowe pojemniki skrzyniowe.

Paleta euro wymiary 1200 x 800 mm oraz wymiary pojemników są tak dostosowane, by ułożone konstrukcje były stabilne i bezpieczne. Ma to ogromne znaczenie dla pracowników, o których bezpieczeństwo musi zadbać każdy pracodawca. Jednocześnie można mieć pewność, że konstrukcja z pojemników jest mocna. Nie dojdzie do jej przewrócenia, co mogłoby spowodować uszkodzenie towaru oraz dodatkowe koszty dla przedsiębiorcy.

Wymiary palety euro są tak dopasowane, by firmy bez problemu mogły policzyć ile palet zmieści się na samochód dostawczy oraz kontenery morskie. Wiadomo, że na tira zmieszczą się 33 palety.

Magazynowanie towarów

Standardowe wymiary palety euro pozwalają zaoszczędzić miejsce magazynowe. Palety, które mają identyczne rozmiary można ułożyć w równe rzędy, które są nie tylko bezpieczne dla pracowników, ale również funkcjonalne i praktyczne.

Wymiary europalety pozwalają na stworzenie przestrzeni w magazynie, po której można wygodnie poruszać się wózkami widłowymi. Jest to konieczne, gdy towar jest składowany na dużych i ciężkich paletach.

Palety euro są funkcjonalne i praktyczne. Ich znormalizowane wymiary pozwalają na handel we wszystkich krajach Europy.