Segregacja śmieci

Toniemy w śmieciach. Z takim hasłem spotkała się pewnie niejedna osoba. Nie ma się co dziwić, ponieważ jak obliczono, gospodarstwa domowe na całym świecie wytwarzają 60 ton odpadów na sekundę, czyli 2 miliardy ton rocznie. To astronomiczne liczby, które pokazują, jak wielkim problemem jest tematyka utylizacji odpadów. Jednym ze sposobów ratowania świata przed nadmiarem śmieci jest segregacja odpadów.

Co segregujemy?

Kolorowe kontenery lub kosze na śmieci – to widok, który nie powinien dziwić już nikogo. Każda firma wywożąca śmieci ma obowiązek znakować swoje pojemniki w taki sam sposób, aby kolory nigdy się nikomu nie myliły, a selekcja odpadów była tym samym efektywniejsza.

Kolor żółty oznacza tworzywa sztuczne i metale, zielony szkło, niebieski papier, brązowy to odpady bio, a kosz czarny to miejsce na odpady, które nie pasują do żadnej z wcześniejszych kategorii. Podział wydaje się prosty, jednak niejasności pojawiają się przy konkretnych przedmiotach. Z tego powodu każdy kontener co do zasady posiada dodatkowe informacje o przykładowych śmieciach, które powinny się w nim znaleźć.

Dlaczego warto?

Segregacja odpadów ma ogromne znaczenie w skali globalnej. Firma wywożąca śmieci może dzięki temu odzyskać dużo większą ilość materiału jako surowce w procesie recyklingu. Znakomita większość wyrzucanych przez nas śmieci może być ponownie wykorzystana w procesie produkcji!

Dbanie o planetę wydaje się odległym, nieosiągalnym wyzwaniem. Okazuje się, że aby je realizować wystarczy tylko zastanowić się w którym kontenerze powinny znaleźć się nasze śmieci.