Dlaczego warto zdecydować się na alkomat elektrochemiczny?

Jazda pod wpływem alkoholu jest zakazana, choć oczywiście przepisy mówią wyraźnie, że kierowca może podczas kontroli wydmuchać do 0,2 promila i nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności. Dla pewności zawsze warto mieć pod ręką alkomat, który pomoże podjąć decyzję, czy można wsiąść za kółko, a może lepiej jeszcze poczekać.

Elektroniczny alkomat – czym się charakteryzuje?

Na rynku jest wiele alkomatów, które różnią się od siebie ceną, wielkością, parametrami czy funkcjami dostępnymi w konkretnym urządzeniu, ale nie każdy z nich jest precyzyjny i wskazuje prawidłowo wynik.

Jeśli chcesz mieć pewność, że pomiar jest właściwy i miarodajny, to wybierz alkomat elektrochemiczny z atestem, gdyż tylko taki pozwoli Ci bezpiecznie podróżować i mieć pewność, że wynik jest prawidłowy. W alkomatach elektrochemicznych znajduje się specjalny sensor, który odróżnia alkohol od innych substancji, a tym samym pozwala dokładnie określić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Alkomat z atestem

Wybierając alkomat, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by miał on atest, gdyż tylko taki produkt jest w stanie zapewnić wiarygodny wynik pomiaru, a tym samym nie naraża kierowcy i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Alkomaty elektrochemiczne są stosowane przez policję, a więc można śmiało stwierdzić, że są to urządzenia wysokiej jakości, a kalibracji należy dokonywać średnio raz w roku, co w porównaniu do innych tego typu sprzętów jest bardzo dobrym wynikiem.

Alkomaty z atestem są sprawdzane dokładnie pod wieloma względami, a więc są one wykonane z wysokiej klasy materiałów, a czujnik i poszczególne komponenty wewnątrz mogą działać bezawaryjnie nawet do siedmiu lat.

Jaki alkomat wybrać do domowych warunków?

Producenci prześcigają się w ofercie alkomatów, co powoduje, że na rynku jest duża konkurencja i bardzo ciekawy wybór, choć czasami może nastręczać to wielu problemów. Na pewno podczas wyboru trzeba się kierować jakością, a nie ceną, co niestety wiele osób czyni, a potem żałuje zakupu. Cena oczywiście jest istotna, ale nie może być kluczowym wyznacznikiem, bo nie zawsze jakość jest adekwatna do poniesionych kosztów.

Dla osób, które będą sporadycznie korzystać z alkomatu, polecane są urządzenia do 1000 złotych, choć oczywiście każdy ma wolny wybór i może wydać tyle, ile będzie chciał. Na pewno powinien być to alkomat z atestem i najlepiej jest postawić na wariant elektrochemiczny, gdyż ten daje wiarygodne wyniki i pozwala ze spokojną głową wsiąść do auta i pojechać do pracy, na zakupy czy w dłuższą nieplanowaną podróż.