Jak ładować akumulatory NiMH?

Akumulatory wykonane w technologii niklowo-wodorkowej (NiMH) są powszechnie używane w przeróżnych urządzeniach elektronicznych. Występują zarówno w formie zwykłych baterii AA lub AAA, jak również w o wiele większych bateriach do zastosowań przemysłowych. Sprawdzamy jakie warunki muszą być spełnione, by bezpiecznie uzupełnić energię w akumulatorze NiMH.

Sposób ładowania ogniw

Przede wszystkim, by proces uzupełniania prądu był bezpieczny, musi być prowadzony zgodnie z wytycznymi producenta. Jednak każdy akumulator NiMH charakteryzuje się bardzo zbliżonymi parametrami, co powoduje że i proces ładowania powinien przebiegać w podobny sposób. Pojedyncze ogniwo akumulatora posiada napięcie pracy 1,2 V – jest to stała, którą trzeba zapamiętać. Aby zaczęło ono przyjmować energię, konieczne jest podniesienie tego napięcia do takiej wartości, by natężenie płynącego prądu nie było większe niż jedna dziesiąta jego pojemności. Oznacza to, że np. akumulatorek NiMH w formie “paluszka” AA posiadający pojemność 2500 mAh powinien być ładowany prądem nieprzekraczającym wartości 250 mA.

Monitorowanie temperatury

Bardzo charakterystyczne dla procesu ładowania zarówno akumulatorów NiMH jak również NiCD (niklowo-kadmowych) jest zauważalne podniesienie się ich temperatury w momencie, gdy proces ten zbliża się do ku końcowi. Oznacza to, że ogniwo nie jest już w stanie przyjąć większej ilości energii i jej nadmiar zaczyna zamieniać w ciepło. Dobre ładowarki wykrywają ten fakt i przechodzą w tryb podtrzymujący, informując jednocześnie – poprzez zapalenie odpowiedniej lampki sygnalizacyjnej – że ogniwo jest już gotowe do użytku.

Ładowanie podtrzymujące

Teoretycznie Akumulator nimh może być pozostawiony w trybie podtrzymania przez bardzo długi czas. Ważne jednak, by w takiej sytuacji prąd płynący przez ogniwa był odpowiednio obniżony. Inaczej będą one nagrzewać się mocno, co nie wpłynie korzystnie na żywotność akumulatorków. Posiadając najprostszą ładowarkę musimy więc sami pilnować temperatury ogniw i odłączyć ją w momencie, gdy zauważymy znaczne zwiększenie ciepłoty.