Na co zwrócić uwagę dobierając manometr do gazu?

Wybranie odpowiedniego manometru do gazu na pierwszy rzut oka wydaje się prostym zadaniem. Oferta manometrów jest jednak na tyle szeroka i różnorodna, że osoby bez specjalistycznej wiedzy mogą mieć z tym zadaniem naprawdę dość duży problem.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając manometry do gazu, warto zwrócić uwagę na zakres pomiarowy danego sprzętu. Pamiętać należy o tym, że maksymalne mierzone ciśnienie nie powinno przekroczyć 3/4 jego zakresu wskazań. Jeżeli chodzi o pulsacyjne manometry, to ciśnienie nie powinno przekraczać 2/3 zakresu.

Aby uniknąć uszkodzenia i przypadkowego zniszczenia manometru, warto zwrócić uwagę także na zakres temperatury mierzonego medium. Nie można zapominać również o otoczeniu, które sprostać musi konkretnym wymaganiom aplikacji.

Właściwości chemiczne mierzonego medium mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na poszczególne elementy układu pomiarowego. Aby uniknąć problemów, warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.

Montaż manometru ma znaczenie

Wybranie porządnego manometru do gazu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby skorzystać z jego olbrzymiego potencjału zadbać należy także o fachowy montaż. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że manometry do gazu należy zamontować w taki sposób, aby pracował on w pozycji pionowej. Dużym błędem jest wkręcanie manometru za obudowę. Za pomocą odpowiednich podkładek i pierścieni skupić należy się także na dokładnym uszczelnieniu przyłącza.

Podczas mierzenia należy skupić się nie tylko na ciśnieniu, ale również na temperaturze, która wbrew pozorom ma duży wpływ na proces technologiczny. Jeżeli chodzi o klasyczne manometry do gazu z rurką Bourdona, to przeznaczone są one głównie do pracy przy temperaturze +60°C. Aby dokonać precyzyjnego pomiaru temperatury warto postawić na termometr bimetaliczny. Przemysłowe termometry poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Bimetaliczne termometry można spotkać na przykład w rurociągach, klimatyzacji, czy też w ciepłownictwie.

Godne polecenia są przede wszystkim rewelacyjne manometry z separatorem membranowym. Urządzenia tego typu doskonale odnajdą się w układach, gdzie medium jest dość gęste i zalepiające. Specjalny separator membranowy skutecznie zabezpiecza układ pomiarowy manometru.

Manometry do gazu dostępne są w ofercie Pascal s.c..