Jakie zastosowanie mają topniki do lutowania?

Topniki do lutowania mają ogromny wpływ nie tylko na jakość lutu, ale również na to, jak łatwo będzie można wyczyścić powierzchnię. Największą wadą tanich topników jest to, że podczas lutowania wydzielają one dużo dymu i różnorodnych szkodliwych substancji. Każdy z dostępnych na rynku topników przeznaczony jest zupełnie do innych warunków i zadań, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Po co jest topnik do lutowania?

Topnikami można tak naprawdę nazwać wszystkie substancje, które używa się przy lutowaniu. Głównym zadaniem topników jest ułatwienie procesu chemicznego oczyszczania łączonych powierzchni. Topniki automatycznie usuwają tlenki metali, które powstają praktycznie od razu na każdej powierzchni metalicznej. Topniki izolują również powierzchnie metalu od powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma ryzyka ponownego wytworzenia zanieczyszczeń chemicznych.

Pamiętać należy również o tym, że topniki do lutowania znacząco poprawiają topnienie i zwiększają zwilżalność samego lutu. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że topniki ułatwiają przyleganie, czy też łączenie obu powierzchni.

Jakie są najpopularniejsze topniki?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście kalafonia. W wielu branżach wykorzystuje się również kwas solny. Cechą wspólną wszystkich topników jest to, że przy ogrzewaniu mogą one niestety wydzielać toksyczne opary. Między innymi dlatego też bardzo ważne jest to, aby wybrać najlepsze jakościowo topniki.

Producenci oferują profesjonalne topniki do lutów miękkich i twardych, które można umiejętnie dopasować do konkretnych typów prac. Wspomniana powyżej kalafonia doskonale nadaje się między innymi do lutu cynowo-ołowiowego. Kwas ocynku albo boraks idealnie nadaje się do lutowania metali żelaznych.

O czym należy pamiętać?

Specjaliści zalecają topniki do lutowania, które skutecznie usuwają tlenki konkretnego metalu. Kluczem do sukcesu jest również to, aby topniki działały łagodnie, dzięki czemu nie będą wywoływać one zbyt szybko korozji zanieczyszczonych obszarów.

Dobry topnik powinien być również łatwy w aplikacji. Na półkach sklepowych dostępne są nie tylko pasty i żele, ale również specjalne płyny. wybór konkretnego topnika zależy także od indywidualnych preferencji spawacza.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.