Jakie zawiesia łańcuchowe wybrać?

Należy mieć świadomość, że zawiesia łańcuchowe są głównie wykorzystywane do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Godny uwagi jest fakt, że ich doskonałe parametry użytkowe powodują, że produkty można zastosować w branży logistycznej czy transportowej. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie powinno się uwzględnić przy wyborze zawiesi łańcuchowych.

Rodzaj zawiesi

Oczywiście pierwszym bardzo istotnym parametrem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jest rodzaj zawiesi łańcuchowej. Nie można jednoznacznie określić, który z wariantów będzie najlepszą opcją. Wszystko uzależnione jest nie tylko od miejsca zastosowania, ale również przeznaczenia. Koniecznie trzeba zatem ustalić wagę, a także gabaryty przedmiotów, które mają być przenoszone.

Obecnie można wyróżnić pod względem liczby cięgien zawiesia łańcuchowe: 1-cięgnowe, 2-cięgnowe, 3-cięgnowe oraz 4-cięgnowe. Nie wszyscy oczywiście wiedzą, że wspomniane zawiesie 4-cięgnowe jest połączeniem dwóch zawiesi 2-cięgniowych. W zdecydowanej większości przypadków egzamin zda zasada, że im większa liczba cięgien charakteryzuje się wyższym udźwigiem.

Maksymalne obciążenie

Warto wiedzieć, że ogromnym atutem omawianych produktów jest odporność na różnego rodzaju obciążenia. W ten kwestii zawiesia łańcuchowe sprawdzą się znacznie lepiej w porównaniu do linowych. Rekomendowane jest zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie bardzo dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną.

Należy mieć świadomość, że omawiany produkt doskonale zda egzamin w trakcie przenoszenia różnego rodzaju ładunków o masie 10 ton. Godny uwagi jest fakt, że w niektórych przypadkach obciążenie może być nawet trzy razy większe.

Klasa stali

Do bardzo istotnych zalet stalowych zawiesi łańcuchowych należy zaliczyć nieprzeciętną żywotność. Produkty są bowiem w stanie bez żadnego problemu przez stosunkowo długi czas zachować pierwotną formę.

Oznacza to tym samym, że inwestycja będzie niezwykle opłacalna dla danego przedsiębiorstwa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że obecnie można wyróżnić kilka klas stali. Z kolei każda z nich będzie charakteryzowała się innymi właściwościami.

Godny uwagi jest fakt, że część produktów może bez większego problemu pracować w kwaśnym środowisku. Konieczne będzie jednak w takim przypadku obniżenie parametru DOR o 50%.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.