Ścianki prysznicowe z drzwiami – jaką wybrać do łazienki?

Ścianka prysznicowa wyposażona w drzwi pozwala na stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego prysznica. Jak wybrać najlepszą ściankę z drzwiami? Oto najważniejsze parametry, na jakie powinno się zwrócić wtedy uwagę!

1. Wymiar

Pierwszą kwestią jest wymiar ścianki prysznicowej wyposażonej w drzwi, aby pasowała ona do dostępnej przestrzeni w łazience i do oczekiwanej powierzchni strefy prysznicowej.

Producenci oferują ścianki prysznicowe z drzwiami w wielu szerokościach i wysokościach, dzięki czemu można dopasować je praktycznie do każdej łazienki pod kątem jej metrażu – małego wnętrza w bloku oraz większej łazienki w domu jednorodzinnym.

Do mniejszych pomieszczeń najczęściej wybierana jest Ścianka prysznicowa z drzwiami o szerokości 70, 80 lub 90 cm. Maksymalna szerokość ścianek dostępnych w sprzedaży to około 160 cm. Ścianki mogą być też wykonane na wymiar w firmach szklarskich.

2. Rodzaj drzwi

Ścianki prysznicowe z drzwiami są dostępne z trzema typami drzwi do wyboru – przesuwnymi, harmonijkowymi (bifold) lub uchylnymi.

Drzwi przesuwne najlepiej sprawdzają się w przypadku małych łazienek, ponieważ nie wymagają one otwierania ich na zewnątrz, dlatego nie zajmują wtedy miejsca. Gdy będą jednak wąskie, wtedy przejście może nie być tak wygodne. Wtedy lepszą opcją będą drzwi harmonijkowe albo drzwi uchylne, które otwierane są na prawo lub lewo.

W dużych łazienkach sprawdzi się natomiast ścianka prysznicowa z drzwiami w każdym wariancie.

3. Styl

Przy doborze ścianki prysznicowej duże znaczenie ma także jej styl, który powinien być dopasowany do aranżacji wnętrza.

Najczęściej wybieranym wariantem jest ścianka prysznicowa z drzwiami ze srebrnymi detalami – ramą, uchwytami. Mogą mieć one błyszczącą lub matową nawierzchnię. Doskonale nadają się do nowoczesnych łazienek. Interesującą alternatywą może być ścianka ze złotymi detalami – będzie idealna do łazienki klasycznej, glamour.

Do wnętrz w stylu loft wybierane są z kolei ścianki wykończone elementami w kolorze czarnym, które tworzą efektowny kontrast.

4. Typ szkła

Warto także wziąć pod uwagę rodzaj szkła zastosowany na ściankę prysznicową z drzwiami.

Najlepiej, aby było to grubsze szkło hartowane, które dodatkowo jest pokryte powłoką zapobiegającą tworzeniu się zacieków.