Jakie okna powinny być montowane w domach energooszczędnych?

Podczas projektowania domów energooszczędnych należy zachować szczególną troskę i uwagę, ponieważ dobrze przygotowane i przeprowadzone prace budowlane wpływają na możliwość poczynienia dużych oszczędności podczas dalszej eksploatacji budynku.

Jaki kształt powinny mieć domy energooszczędne?

Dobrze zaprojektowane domy energooszczędne cechują się prostą budową. W ich przypadku liczba balkonów i tarasów jest znacznie ograniczona. Zwarta bryła budynku ogranicza straty ciepła i umożliwia znaczne oszczędności podczas użytkowania domu. Rezygnując z załamań i dużej liczby balkonów ogranicza się występowanie mostków termicznych, które zwiększają starty ciepła.

Czy orientacja domu energooszczędnego ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Dobrze zaprojektowany dom energooszczędny powinien być zorientowany na południe lub południowy zachód. Ważne jest również umieszczanie przeszkleń po stronie południowej i zachodniej, ponieważ okna po stronie wschodniej i północnej przyczyniają się do zwiększenia strat ciepła.

Na jakie okna warto się decydować?

Jak wspomniano powyżej, na dobre właściwości izolacyjne budynku wpływa kilka czynników, w tym kształt budynku, jego orientacja w przestrzeni i układ okien. Należy dodać, że duży wpływ na możliwość zmniejszenia strat ciepła ma również wybór odpowiednich okien. Okna w tym wypadku powinny być trzyszybowe. Muszą one posiadać duże przeszklenia, a ilość podziałów powinna być ograniczona. Godnym polecenia rozwiązaniem jest również wybór i montaż okien, które nie są uchylane i otwierane, ponieważ wpływa to na szczelność budynku. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni montaż okien. Powinny być one osadzane w zewnętrznej izolacji termicznej i maksymalnie wysunięte na zewnątrz ściany. Taki montaż ogranicza możliwość powstawania mostków termicznych. Warto również montować specjalne kołnierze, które uszczelniają stolarkę i ścianę. Godne polecenia rozwiązania, które wpływają na szczelność budynku i możliwości oszczędności dostępne są na stronie: https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/.