Kiedy i w jaki węgiel najlepiej się zaopatrzyć?
Na sezon grzewczy dobrze się przygotować już latem, oczywiście o ile mamy odpowiednią ilość miejsca do przechowywania opału. Warto też poświęcić na to trochę czasu, tak by zakupić surowiec jak najlepszej jakości, ale za rozsądną cenę, niezależnie od tego czy stawiamy na węgiel workowany czy ten sprzedawany luzem.
Na jakie parametry warto zwracać uwagę przy zakupie węgla?
Kupując węgiel trzeba brać pod uwagę dwa parametry. Kluczowa jest kaloryczność, i co do zasady im wyższa kaloryczność, z tym lepszym węglem mamy do czynienia. Jednak nie zawsze najwyższa kaloryczność będzie najlepsza, wszystko zależy od posiadanego pieca. Węgiel o wysokiej kaloryczności potrzebuje bardzo dużo tlenu, a nie każdy piec będzie go zapewniał, co oznacza, że nie wykorzystamy potencjału zbyt kalorycznego węgla. Właśnie dlatego warto wybierać surowiec o kaloryczności bliskiej górnej granicy do której przystosowany został nasz piec, ale nie wyższej.
Innym ważnym parametrem przy zakupie węgla jest wilgotność, dobrej jakości surowiec będzie miał ten parametr na poziomie 10-12%. Niestety często można kupić węgiel z o wiele wyższym poziomem tego parametru, sięgającym nawet 25%. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na sposób przechowywania surowca, a jeśli przechowywany jest luzem na placu, to w miarę możliwości kupować go w suchych okresach.
Dlaczego warto kupować opał latem?
Za zakupem węgla w miesiącach letnich przemawia kilka argumentów. Jednym z nich jest fakt, że w tym czasie, z uwagi na mniejszy popyt, zwykle można liczyć na korzystniejsze ceny. Nie bez znaczenia jest też fakt, że latem zwykle nie ma problemów z dostępnością różnych klas węgla, więc można bez problemu nabyć opał najlepiej pasujący do naszego pieca.
Latem dużo łatwiej też kupić odpowiednio suchy węgiel, zwłaszcza jeśli kupujemy węgiel luzem. W składach węgla opał najczęściej przechowywany jest na placu. Z tego powodu jesienią i zimą może on charakteryzować się wyższą wilgotnością, niż taki sam węgiel kupowany latem.
Dlaczego węgiel workowany jest lepszy?
Coraz więcej ludzi decyduje się na węgiel workowany, łatwiej jego zakup rozłożyć na mniejsze porcje. Co więcej, taki surowiec, w razie korzystnej ceny, można kupować przez Internet nawet z drugiego końca kraju.
Węgiel workowany ma jednak jeszcze jedną ważną zaletę, nie traci swoich właściwości po spakowaniu, a co za tym idzie, nie nabiera wilgotności. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć miejsce by przechowywać większy zapas opału. Dodatkowo przy takiej metodzie przechowywania powstaje mniej brudu, który potem dostaje się do części mieszkalnej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.