Na jaki opał się zdecydować

Kiedy wiemy, że zbliża się okres zimowy, to osoby, które ogrzewają swoje mieszkania paląc w piecach czy kominkach stają przed wyborem środka opałowego. Jest to bardzo ważne, bo jeśli wybierzemy niewłaściwą opcję, to nie będzie to dla nas korzystne. Najlepiej więc rozważyć za i przeciw i wybrać opcję, która będzie rzeczywiście bardzo ekonomiczna i nie zaburzy ekologii, co jest bardzo ważne.

Jaki węgiel kupować

Cena węgla za tonę nie bez powodu się często bardzo różni. Jest to uzależnione przede wszystkim od tego, jaki gatunek wybierzemy. Warto wybrać się do składu opału i zapytać, jaki byłby dla nas najlepszy. Sprzedający bez wątpienia wybiorą dla nas opcję najkorzystniejszą, z tym że najlepiej powiedzieć swoje oczekiwania.

Cena węgla za tonę waha się od 800 złotych do tysiąca. Musimy więc sami zdecydować, czy chcemy dany rodzaj i ile możemy na niego wydać. Kiedy nie wiemy nic na temat węgla, to tym bardziej najlepiej jest albo wypróbować dany rodzaj, albo zaufać sprzedawcy w składzie opałowym.

Jak przetestować dany rodzaj węgla

Jeśli nie mamy wiedzy, jaki węgiel sprawdzi się nam najlepiej, to należy go przetestować. Tym sposobem możemy wybrać, który rzeczywiście będzie dla nas najlepszy i ewentualnie potem kupić jego całą tonę. Dobrą opcją jest tutaj worek węgla. To właśnie on umożliwi nam przetestowanie danego gatunku i dzięki temu wiemy, jaki wybrać.

Worek węgla ma też ten plus, że o wiele łatwiej się go przechowuje. Możemy go łatwo schować w piwnicy, bo nie zajmuje wiele miejsca, co prowadzi do tego, że nie musimy zużywać go od razu, aby zapewnić sobie dojście do innych rzeczy w piwnicy. Jest to więc bardzo dobra opcja dla każdego, kto nie ma gdzie przechowywać opału.

Czy palenie koksem jest korzystne?

Ceny koksu, są widocznie większe od węgla, ale ma też on swoje znaczące plusy. Mianowicie jest o wiele mniej szkodliwy dla środowiska, a także zostawia mniej popiołu. Jego ekonomiczność polega też na tym, że pali się o wiele wolniej więc na dłużej nam starczy.

Ceny koksu są więc wyższe od węgla, ale bardzo często mimo to bardziej opłaca się jego kupno. Jest to koszt ponad tysiąca złotych za tonę w zależności od miejsca, w którym zdecydujemy się go kupić. Warto więc szukać najlepszych okazji i kupić go tam, gdzie cena jest często znacząco niższa. Musimy tylko odwiedzić kilka składów opału.