Zanieczyszczenie gleb w Polsce – najważniejsze informacje

XXI wiek to czas, w którym w końcu coraz bardziej zaczęliśmy przejmować się szeroko pojętą ekologią oraz różnymi kwestiami związanymi z ochroną środowiska. Stąd też pojawia się dość zasadnicze pytanie, a mianowicie jakie jest zanieczyszczenie gleb w Polsce?

Czynniki zanieczyszczające glebę

Na początek zapytajmy, skąd się w zasadzie bierze takie zanieczyszczenie gleby? Otóż sprawa jest dość jasna – czynników jest naprawdę bardzo wiele. Przede wszystkim będą to stosowanie nieodpowiednich środków chemicznych do opryskiwania roślin. Tu jednak trzeba zwrócić uwagę na słowo nieodpowiednie – to nie jest tak, że każdy rolnik, który opryskuje czymś rośliny od razu stosuje jakieś zakazane substancje.

Ponadto trzeba jasno powiedzieć, że nie tylko to ma wpływ na degradację gleby. Bowiem do tego, jakie jest zanieczyszczenie gleb w Polsce przyczynia się jeszcze wiele innych substancji. Wśród nich można wymienić chociażby składowanie odpadów, działalność górniczą, oddziaływanie gazów i pyłów, niewłaściwe użytkowanie gruntów rolniczych itp.

Degradacja gleby – jakie ma skutki?

Wiemy już, jakie czynniki odpowiedzialne są za zanieczyszczenie gleb w Polsce, ale w zasadzie jak objawia się takie zanieczyszczenie? Czy ono jest naprawdę dla nas jakkolwiek szkodliwe? O co w tym chodzi?

Otóż zanieczyszczenie gleby objawia się przede wszystkim zmianą jej pH na kwaśne, spadkiem jej wartości rolniczej, zakłóceniem przebiegu wegetacji roślin. To wszystko prowadzi do zmniejszenia plonów oraz spadku jakości produktów rolnych.

Jakie jest zanieczyszczenie gleb w Polsce?

Przejdźmy teraz do meritum tego artykułu a mianowicie do kwestii, jakie jest w zasadzie zanieczyszczeni gleb w Polsce? Przede wszystkim trzeba tu podkreślić, że wbrew powszechnym mniemaniom jest ono całkiem dobrze monitorowane głównie przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Co jednak istotne – dane nie są bardzo obiektywne, ponieważ badaniu przez Instytut podlegają tylko pewne wybrane próbki obszarów – w końcu nie sposób jest zbadać całych hektarów pól.

Warto jeszcze podkreślić jedną rzecz- niestety zanieczyszczenie gleby często jest nieodwracalne albo też zajmuje wiele lat zanim gleba dojdzie do siebie. Zasadniczo jednak warto podkreślić, że w Polsce stopień zanieczyszczenia gleby jest jeszcze stosunkowo niski i prowadzone są działania, które mają na celu zachowanie go na tym samym poziomie co teraz. Najwięcej zanieczyszczonych gruntów występuje na dawniej uprzemysłowionych rejonach, jak np. na Śląsku.