Co zrobić z niepotrzebnymi papierami z biura?

Prowadzenie biura, zwłaszcza takiego, w którym zatrudniana jest duża liczba pracowników niejednokrotnie wiąże się z generowaniem dużej ilości papierów. Tylko część z nich to dokumentacja, którą należy przechować. Większość to najczęściej odpady, których trzeba jakoś się pozbyć. Jakie są dziś możliwości w tym zakresie?

Co zrobić z niepotrzebnymi papierami?

Papiery, które produkowane są w biurze można utylizować na kilka sposobów. Po pierwsze (co jest niestety w dalszym ciągu najbardziej popularną metodą) można po prostu wyrzucić je do śmieci i liczyć, że gmina, czy zakłady przetwórstwa śmieci rozwiążą problem za nas. W ten sposób co prawda pozbywamy się niechcianych śmieci szybko i bezproblemowo, ale z punktu widzenia środowiska nie jest to najlepsza metoda.

Innym rozwiązaniem jest zbieranie niechcianych papierów tak długo, aż uzyska się ich pokaźną ilość, którą można sprzeda na makulaturę. Odbiór makulatury to coraz bardziej popularny biznes, co świadczy o tym, że makulatura jest jednak wartościowym surowcem wtórnym. Punkty odbioru makulatury istnieją dziś w wielu miastach Polski. Odbiór makulatury prosto z biura również jest możliwy, należy w tym celu nawiązać współpracę z odpowiednią firmą.

Czy wszystko można oddać do skupu?

Do skupu można oddać każdy papier, należy przestrzegać jednak pewnych zasad. Usuwanie z papieru drobnych metalowych elementów, jak zszywki, czy spinacze nie jest koniecznością, ale powszechnie uważa się, że takie działanie jest w dobrym tonie. Pytanie, które należy jednak sobie w tym kontekście zadać to: czy wszystko oddać warto.

Utylizując papier można przypadkiem pozbyć się niepotrzebnej dokumentacji, która jednak może zawierać ważne dane. Tak jest na przykład z dokumentami zawierającymi dane osoby, za które w świetle obecnego prawa odpowiedzialne są firmy. Wypłynięcie niektórych danych tego rodzaju mogłoby nawet wpędzić firmę w kłopoty prawne. Wiele dokumentów warto więc przed oddaniem do skupu przepuścić przez niszczarkę do papieru.

Jakie niesie to ze sobą korzyści?

Oddawanie makulatury do skupu niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejsza z nich to oczywiście możliwość zarobienia. Co prawda nie są to wielkie kwoty, ale pozwalają na przykład na zmniejszenie wydatków na papier w przyszłym okresie.

Istotnym zyskiem jest również inna kwestia. Wprowadzając w swojej firmie obowiązek składowania i utylizacji papieru wykonuje się istotną pracę edukacyjną, na rzecz środowiska naturalnego. Ma to pewien wpływ (choć w przypadku jednej firmy bardzo niewielki) na spowolnienie procesu zmian klimatu.