Części wymienne do maszyn rolniczych – oryginalne czy zamienniki?

Pod wpływem oddziaływania warunków atmosferycznych oraz podczas wykonywania prac rolnych części maszyn nieuchronnie się zużywają. Gdy przychodzi czas na ich zamianę, rolnik stoi przed podstawowym wyborem – zdecydować się na nowe części do maszyn rolniczych oryginalne czy zamienniki? Za oboma rozwiązaniami stoją znaczące argumenty.

Dlaczego rolnicy wybierają zamienniki?

Wybór zamienników często jest oczywistym wyborem dla rolnika. Nic dziwnego – takie części są zazwyczaj dwa lub trzy razy tańsze od swoich oryginalnych odpowiedników. Rolnicy często uważają, że ta rażąca nierówność cen wynika w istocie z faktu, że w przypadku nowych części do maszyn rolniczych pochodzących od renomowanych producentów należy zapłacić za markę.

Wielu użytkowników maszyn rolniczych wybierając tańsze zamienniki argumentuje, że to przecież to samo – części wyglądają identycznie, jedne i drugie wykonane są z certyfikowanych materiałów (choć oczywiście nie wszystkie), a koniec końców – jedne i drugie ulegają zużyciu. Wygląda więc na to, że różni je tylko i wyłącznie cena. Czy aby na pewno tak jest?

Nowe części do maszyn rolniczych – różni je tylko cena?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy oryginalne nowe części do maszyn rolniczych są droższe jedynie ze względu na markę, trzeba przyglądnąć się dokładnie procesowi ich produkcji.

Trzeba mieć na uwadze, że najwięksi, liczący się na rynku producenci maszyn rolniczych, aby wyprodukować maszynę rolniczą czy jakikolwiek jej element przeprowadzają skomplikowany proces projektowania i testowania nowej konstrukcji i stosowanych materiałów. Cały ten proces wymaga prowadzenia wykwalifikowanych laboratoriów i zatrudniania specjalistów, co oczywiście nie jest tanie. Zarówno projekt, technologia wykonania jak i materiał, z którego wykonywane są części, często chroniony jest prawem. Choć więc może się wydawać, że za produkcją jednej, nieskomplikowanej części zamiennej nie stoi żadna filozofia, to w rzeczywistości do jej powstania prowadził długi, kosztowny i pracochłonny proces.

Kupując zamienniki często mam do czynienia z częściami identycznymi jak oryginalne lub bardzo mocno je przypominającymi. Nieco niższą jakość wykonania rolnikowi rekompensuje znacznie niższa cena. Jednak wybierając taką część nigdy nie mamy pewności, jaka jest jej jakość i jak jej zastosowanie wpłynie na pracę naszej maszyny rolniczej. Nie wiemy, czy materiał, z którego część jest wytworzona, jest identyczny. Nie wiemy, czy proces technologiczny jego wyrobu zapewnia choć w połowie równie wysoką jakość. Ryzykujemy natomiast tym, że maszyna może znowu się zepsuć po upływie kilku dni czy tygodni, a uszkodzenia mogą być nieodwracalne.