Jak segregować odpady?
Segregacja odpadów to problem, z którym mierzy się większość Polaków, zarówno na wsiach, jak i w miastach. Worków na odpady jest wiele, dlatego należy nauczyć się tego, co można w nich umieszczać. Są gminy czy miasta, które sprawdzają, czy śmieci są segregowane w prawidłowy sposób. W końcu odpady spożywcze segreguje się inaczej niż plastik.
Czy opłaca się segregować śmieci?
Segregacja śmieci obowiązuje mieszkańców całego kraju od 1 lipca 2017 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Dla mieszkańców oznacza to konieczność poświęcania większej ilości czasu na segregację i posiadania dodatkowego miejsca na gromadzenie worków. Segregacja ma jednak istotny cel – pozwala na odzyskanie znacznie większej ilości surowców wtórnych, niż było to do tej pory. Szkło, papier czy plastik nadają się do ponownego przetworzenia, przez co możemy przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia planety i degradacji środowiska naturalnego. Różnego rodzaju odpady spożywcze można natomiast wykorzystać do tworzenia nawozów naturalnych. Dla mieszkańców kraju segregacja wiąże się ponadto z mniejszym rachunkiem za śmieci. Ten, kto nie segreguje odpadów, płaci za nie co najmniej dwa razy więcej.
Jak segregować?
Segregacja odpadów wymaga rozdzielania śmieci według materiału, z którego zostały wykonane. Śmieci umieszcza się w workach (lub pojemnikach) o różnych kolorach – zielonym, żółtym, brązowym. Dodatkowy, zwykły worek przeznaczony jest na odpady zmieszane. Kolor zielony jest symbolem segregacji szklanych opakowań, słoików, butelek. W pojemniku żółtym znajdą się różnego rodzaju odpady plastikowe – butelki, nakrętki, opakowania foliowe, folię aluminiową czy spożywczą. Brąz symbolizuje odpady zmieszane. Są to różnego rodzaju odpady spożywcze, które nadają się do biodegradacji. Do zwykłych worków wrzuca się to, co nie nadaje się do segregacji w żadnej kategorii. Oczywiście nie mogą być to odpady niebezpieczne czy elektrosprzęt, które wymagają specjalnego traktowania.
Skąd wiedzieć, jak segregować?
W internecie można znaleźć wiele stron (w tym również rządowych), które ukazują tajniki segregacji odpadów. Warto wydrukować sobie dokładną rozpiskę mówiącą o tym, co może, a co nie może znaleźć się w konkretnych koszach. Dzięki temu unikniemy pomyłek. Tego typu informacje można znaleźć również bezpośrednio na workach, które służą do segregacji. Z czasem można się nauczyć tego, co segregujemy, a co wrzucamy do odpadów zmieszanych.