Zapalenie żył głębokich i powierzchniowych

Zapalenie żył kojarzy nam się przede wszystkim z żylakami, które da wielu osób są codziennością. Nie przejmujemy się zbytnio jeśli zauważymy żylaki na swoim ciele i nie mamy świadomości jak niebezpieczne jest zakrzepowe zapalenie żył.

Zapalenie żył głębokich i powierzchniowych

W medycynie wyróżniamy zapalenie żył powierzchniowych i zapalenie żył głębokich. To są dwie różne jednostki chorobowe, które dają inne objawy. Zakrzepica żył głębokich leczona jest również w inny sposób niż zakrzepica żył powierzchniowych.

Zapalenie żył powierzchniowych występuje przeważnie na ograniczonym obszarze ciała i nie jest zagrożeniem dla naszego życia. Zapalenie żył objawy dotyczy przede wszystkim nóg. Możemy odczuwać silny ból i wyraźne zgrubienie żyły. Na naszym ciele może też pojawić się obrzęk lub zaczerwienienie. Zapalenie żył głębokich jest poważniejszą chorobą, ponieważ może doprowadzić do zatorowości płuc, a nieleczona w porę zatorowość płuc jest przyczyną śmierci wielu osób.

Leczenie zapalenia żył

W przypadku zapalenia żył powierzchniowych leczenie jest stosunkowo prosto i czasami możemy sobie poradzić domowymi sposobami. W aptekach dostępnych jest wiele suplementów na żylaki, które możemy kupić bez recepty. Jednak nie zawsze domowe sposoby są skuteczne i w niektórych przypadkach konieczny będzie zabieg. Jest on jednak praktycznie bezinwazyjny i pozwala nam szybko cieszyć się ciałem bez żylaków.

Jeżeli chodzi o zakrzepice żył głębokich, to leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga konsultacji oraz opieki medycznej. Tutaj już potrzebne jest leczenie chirurgiczne i to czasami w trybie pilnym. Zależy to od umiejscowienia skrzepów krwi w naszym organizmie. Jeśli istnieje ryzyko, że skrzep doprowadzi do zatorowości płuc, to operacja będzie wykonana szybko.

Badanie żył

Czasami zakrzepica nie daje żadnych objawów, więc co pewien czas warto samemu sprawdzić, czy krew w naszych żyłach przepływa prawidłowo. W szczególności jeśli mamy więcej niż czterdzieści lat, ponieważ właśnie osoby po czterdziestym roku życia są najbardziej narażone na problemy związane z zakrzepicą żył. Im jesteśmy starsi, tym jest większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy mieli do czynienia z tą dolegliwością.