Malwa sudańska i jej szerokie zastosowanie

Malwa sudańska, znana powszechnie od tysięcy lat jako hibiskus, to roślina wywodząca się z Azji. Dziś uprawia się ją na prawie całym świecie, a jej właściwości pozwalają na bardzo szerokie zastosowanie. Do czego wykorzystuje się tę roślinę?

Branża farmaceutyczna

W przypadku roślin takich jak hibiskus właściwości lecznicze to zagadnienie, od którego trzeba zacząć. Nie ma przecież nic bardziej cennego od zdrowia, a kwiat malwy sudańskiej wspiera leczenie lub zapobiega pojawieniu się wielu schorzeń. Hibiskus, który zawiera m.in. w witaminę C, jest skutecznym środkiem pomagającym w pozbyciu się objawów przeziębienia (gorączka, kaszel, ból gardła), infekcji układu moczowego i rozmaitych stanów zapalnych. Dobrze radzi sobie z bakteriami i eliminacją toksyn. Malwa sudańska stosowana jest również jako wsparcie układu pokarmowego oraz jako środek zapobiegający namnażaniu komórek nowotworowych. Zdrowotne właściwości hibiskusa polegają także na obniżaniu poziomu cholesterolu i ciśnienia, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko pojawienia się chorób związanych z układem krążeniowym.

Branża kosmetyczna

Kwiat malwy sudańskiej to skuteczny wspomagacz nie tylko zdrowia, ale również urody. Z tego powodu roślina znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, służąc do produkcji wielu produktów – zwłaszcza kremów, olejków, peelingów, maseczek. Właściwości pielęgnacyjne hibiskusa to przede wszystkim wpływ na znaczne polepszenie stanu cery. Wykazująca działania antyoksydacyjne roślina hamuje proces starzenia skóry, zwiększając jej jędrność, nawilżenie i gładkość. Wyciąg z kwiatów malwy sudańskiej znajduje się więc często w kosmetykach do cery dojrzałej i problematycznej z powodu np. przesuszenia, zaczerwienienia, swędzenia, wyprysków, naczynek. Hibiskus w branży kosmetycznej wykorzystywany jest również jako składnik balsamów do ciała (np. o działaniu ujędrniającym i antycellulitowym) oraz szamponów i odżywek. Malwa sudańska korzystnie wpływa bowiem na nawilżenie, sprężystość i lśniący wygląd włosów.

Branża spożywcza

Kwiat malwy sudańskiej nie tylko posiada właściwości zdrowotne, ale także doskonale smakuje. Z tego powodu stosowany jest w branży spożywczej – przede wszystkim do sporządzania różnego typu napojów. Popularna jest zwłaszcza herbata, którą można przyrządzać z rozmaitymi dodatkami – m.in. miodem, malinami, cytryną, miętą. Hibiskus świetnie sprawdza się też w produkcji innych napojów (syropów, soków, win) oraz przetworów (dżemów, konfitur). Można go również dodawać do wypieków, deserów i sosów.