Produkcja Europalet

Kluczowym elementem, wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie łańcucha logistycznego każdego sektora przemysłowego, jest transport towarów. Spedytorzy, przedsiębiorstwa transportowe i podmioty handlu detalicznego wymagają zastosowania najwyższej jakości środków, wspomagających sprawną dostawę produktów do potencjalnych klientów. Istotne jest również, by takie rozwiązania wpisywały się w zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialność ekologiczną. To wszystko spełnia organizacja EPAL, która zrzesza firmy zajmujące się produkcją palet EPAL.

EPAL

Epal Polska reprezentowany jest przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Producentów Europalet, będący członkiem organizacji European Pallet Association EPAL. Sam EPAL reprezentowany jest w ponad 30 krajach przez 14 komitetów narodowych. Stowarzyszenie liczące ponad 600 milionów europalet oraz 20 milionów palet skrzyniowych odpowiada za logistyczny przepływ towarów. Organizacja skupia producentów palet EPAL oraz przedsiębiorstwa odpowiadające za naprawę palet certyfikowanych. Gwarancja najwyższej jakości produktów zapewniana jest dzięki współpracy z organizacją audytorską Bureau Veritas, organizacjami logistycznymi oraz użytkownikami palet. Dodatkowo, wysoki poziom i utrzymanie standardów towaru realizowane jest przez kontrole producentów palet oraz organizacje licznych szkoleń i wymianę doświadczeń. to wszystko doprowadziło do wzrostu produkcji palet w Europie mogących sprostać wymaganiom jakościowym łańcucha dostaw.

Palety EPAL

Produkcja palet EPAL rozpoczęła się w 1950 roku przez szwedzki koncern BT Industries. Są to tzw. europalety, będące uniwersalnymi paletami do wszystkich wózków widłowych. Wykonane z surowców naturalnych palety produkowane są w sposób wysoce zrównoważony, bez obróbki chemicznej i z neutralnym bilansem CO2. Podlegają one naprawie oraz recyklingowi. Ujednolicone standardy jakości na świecie i ich trwałość gwarantują prawidłowe funkcjonowanie palet przez wiele lat oraz bezpieczeństwo podczas transportu towarów. Atutem europalet jest ich powszechna dostępność, wpływająca na krótkie drogi transportowe oraz możliwość ich wymiany na całym świecie. Wyróżnia się dwa gatunki palet EPAL: I oraz II. I gatunek to palety ładne i czyste, “jak nowe”, natomiast II gatunek to te zabrudzone, z widocznymi śladami użytkowania.