Konstrukcja do montażu systemu fotowoltaiki – ogólny podział i wygląd
Coraz więcej osób decyduje się na zakup oraz instalację paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego. Dzięki nim możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą promieniowania słonecznego. Daje to sporo oszczędności. Jednak, aby takie rozwiązanie zadziałało, najpierw trzeba przygotować odpowiednią konstrukcję, na której owe panele będą rozłożone.
Wysoka jakość wykonania
Każdy producent konstrukcji fotowoltaicznych pragnie, aby klient był w pełni zadowolony. Właśnie dlatego jego stelaż PV, zwany też stelażem fotowoltaicznym jest zbudowany z najlepszych materiałów (stali nierdzewnej albo powłoki antykorozyjnej, co chroni przed wilgocią). Stanowi on przecież podstawę, na której będą instalowane wszystkie panele. Wystarczy niewielka wada, a prywatna elektrownia słoneczna okaże się inwestycją niewartą zachodu.
Stąd producent dba o to, by zabezpieczyć elementy systemu. Istnieje bowiem ryzyko zerwania paneli, jeśli źle dopasuje się rozmiar klem końcowych do grubości tzw. modułów PV. Poza tym ważne jest stabilne przytwierdzenie do podłoża. Konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych nie może się chwiać na rożne strony. W zestawie muszą więc znaleźć się wkręty lub specjalne bloczki o właściwościach dociążających. Nie powinno też zabraknąć tworzywa izolacyjnego.
Podział stelaży PV
Wiemy już, dlaczego konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych powinna być wykonana bardzo starannie. Teraz sprawdźmy, jakie są rodzaje takich stelaży. Najbardziej popularny to ten montowany na płaskich dachach. Jednak coraz częściej producent konstrukcji fotowoltaicznych ma w swojej ofercie inne rozwiązania.
Mowa o stelażach naziemnych do instalacji gruntowej oraz wiatach PV, które stawiane są na wysokości co najmniej kilku metrów. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb – sytuacji finansowej, a także od rozmowy z monterem, który podpowie, jaka konstrukcja najlepiej zda swój egzamin.
Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę?
Na koniec przyjrzyjmy się mniejszym segmentom, które wchodzą w skład stelażu. Wszystkie muszą być ze sobą mocno, dobrze zespawane. Tylko wtedy nie będzie obaw, że cała konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych zostanie uszkodzona w wyniku porywów wiatru i nic nie spadnie nam na głowę.