Gdzie stosuje się wyświetlacze LCD?

Ciekły kryształ to niezwykła substancja, która stanowi formę pośrednią pomiędzy cieczą, a ciałem stałym. Technologia ciekłego kryształu znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w wielu gałęziach przemysłu, jak i w życiu codziennym.

Czym jest wyświetlacz LCD?

Wyświetlacz LCD to urządzenie, które opiera się na wykorzystaniu technologii ciekłego kryształu, a ściślej rzecz biorąc, na zmianie polaryzacji światła. Zmiana polaryzacji światła jest skutkiem zmian orientacji cząsteczek budujących strukturę ciekłego kryształu, a na samą zmianę orientacji cząsteczek ma z kolei wpływ zastosowane pole magnetyczne.

Każdy wyświetlacz ciekłokrystaliczny musi zostać wyposażony w kilka podstawowych elementów – pominięcie któregoś z nich mogłoby bowiem uniemożliwić sprawne funkcjonowanie sprzętu. W skład każdej matrycy ciekłokrystalicznej powinny wejść komórki, w których umieszczona zostanie niewielka ilość kryształu oraz elektrody, stanowiące źródło pola elektrycznego. W wyświetlaczu LCD nie może zabraknąć również dwóch cienkich folii, pełniących rolę analizatora i polaryzatora. W matrycy LCD koniecznie musi znaleźć się także źródło światła.

Gdzie stosuje się wyświetlacze LCD?

Wyświetlacze LCD znajdują szereg bardzo różnych zastosowań – wykorzystuje się je zarówno w przemyśle, jak i w wielu dziedzinach życia codziennego. Matryce LCD bardzo często wykorzystuje się między innymi jako główny element monitorów komputerowych czy telewizorów.

Technologia bazująca na wykorzystaniu ciekłego kryształu znajduje zastosowanie również w małych, przenośnych urządzeniach, które są zasilane za pomocą baterii. Niewielki pobór mocy, którym charakteryzują się wyświetlacze LCD sprawia, że bardzo często stosuje się je między innymi w zegarkach, kalkulatorach czy telefonach komórkowych.

Korzyści płynące z wykorzystania technologii ciekłego kryształu

Do jednej z największych korzyści związanych z wykorzystywaniem rozwiązań LCD należy zaliczyć wysoką funkcjonalność i praktyczność. Dodatkowo dzięki zastosowania matryc LCD można sporo zaoszczędzić – stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną czyni z wyświetlacza LCD bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają również zalety związane z jakością obrazu wyświetlanego na matrycy LCD – obraz na wyświetlaczu tego typu jest zdecydowanie bardziej wyraźny, nasycony i stabilny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.