Czy wszędzie można stosować kleje przemysłowe?

Klejenie jako metoda trwałego zespalania elementów konstrukcji znane jest od tysiącleci, ale dopiero od połowy XX wieku, czyli od czasu zastosowania klejów syntetycznych ten sposób łączenia stał się jednym z najczęściej stosowanych w obszarze opakowań, papiernictwie, budownictwie. Dzisiaj nowoczesne kleje przemysłowe śmiało wkraczają do przemysłu elektronicznego, motoryzacyjnego, lotnictwa a nawet konstrukcji kosmicznych.

Gdzie można stosować kleje przemysłowe?

Aby na powyższe pytanie odpowiedzieć szybko najlepiej odwrócić je i zapytać: gdzie nie można stosować klejów przemysłowych. Trudno będzie znaleźć taki obszar. Klejenie to bardzo skuteczna metoda łączenia materiałów stosowanych w budownictwie, zespalania części w samochodach czy samolotach. Bez kleju trudno wyobrazić sobie przemysł meblarski. Niemal 100% opakowań jednostkowych i zbiorczych wymaga zastosowania kleju.

Nowoczesne kleje doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych – dobrze tolerują wysokie wahania temperatur, ciśnienia, wilgotności. Skutecznie działają pod wodą i w warunkach próżni kosmicznej. Bardzo dobrze rokują technologie łączenia klejami ludzkich tkanek.

Skala przemysłowa to kwestia ilości stosowanego kleju oraz w niektórych wypadkach rodzaju kleju. W większości jednak kleje używane w przemyśle są tymi samymi substancjami, których używają amatorzy w przydomowych warsztatach, modelarze albo gospodynie domowe.

Szerokie zastosowanie klejów przemysłowych wynika głównie z prostoty technologii – nie potrzeba do tego skomplikowanej aparatury ani szkoleń personelu. Klejenie jest jedną z najtańszych, a przy tym niezwykle skutecznych metod trwałego łączenia materiałów.

Co z czym, czyli jakie kleje przemysłowe stosować w praktyce

Przed aplikacją kleju należy poznać jego właściwości. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się rodzaj materiału, jaki można przy pomocy danego kleju łączyć. A że jest to zadnie nieproste każdy z nas przekonał się niejednokrotnie próbując w warunkach domowych przykleić coś do metalu, szkła czy ceramiki. W wielkiej rodzinie klejów przemysłowych nie ma ideałów, czyli klejów działających zawsze i wszędzie, więc poznanie specyfiki produktu jest niezbędne.

Jeśli zamierzamy łączyć elementy metalowe najlepiej wybrać kleje anaerobowe. Łącząc metalowe części anaeroby działają skuteczniej niż śruby czy nity. Można je barwić, przez co uzyskuje się doskonałe efekty wizualne. Kleje anaerobowe dodatkowo zabezpieczają metalowe powierzchnie przed niszczycielskim działaniem warunków zewnętrznych.

W przypadku klejenia materiałów różnego rodzaju warto sięgnąć po kleje polimerowe SM. Można je śmiało nazwać klejami przemysłowymi wszechstronnego zastosowania. Łączenia polimerami są trwałe niezależnie od tego, czy znajdują się wewnątrz budynku czy na powietrzu. Kleje polimerowe skutecznie wiążą po około 24 h.

Dla trwałych łączeń konstrukcji wyjątkowych, narażonych na wysokie obciążenia polecane są przemysłowe kleje metakrylowa, a pochodzące z tej samej grypy cyjanoakryle rewelacyjnie działają tam, gdzie zespala się niezbyt duże szczeliny.

Jak zwiększyć skuteczność działania kleju przemysłowego?

Wybór odpowiedniego kleju to pierwszy element procesu łączenia. Aby było ono trwałe i bezpieczne należy odpowiednio się do tego przygotować i zadbać o właściwe warunki, w jakich klejenie przebiega.

Przed zaaplikowaniem kleju niezbędne jest przygotowanie podłoża. Czasem wymaga to obróbki wstępnej. Zawsze wymagane jest oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni.

Skuteczna aplikacja przebiega w określonych warunkach temperaturowych. Jeśli jest zbyt ciepło albo za zimno klejenie może okazać się mniej efektywne. Są także kleje, które wymagają bardzo wysokich temperatur – klejenie na gorąco stosowane jest często w budownictwie, stolarstwie, przemyśle meblowym.

Stosując określony rodzaj kleju przemysłowego zawsze musimy znać czas wiązania i odporność na warunki atmosferyczne.

Kleje przemysłowe dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.