Jak maksymalnie wydłużyć okres eksploatacji lin stalowych?
Trudno nie odnieść wrażenia, że większość maszyn wykorzystujących do przeniesienia napędu liny stalowe, to urządzenia wiekowe i przestarzałe. Niemniej również i w ich przypadku należy zadbać o to, by zamontowane w nich liny użytkowe funkcjonowały jak najdłużej. Jak zatem wydłużyć do maksimum okres ich eksploatacji?
Bęben = bezpieczeństwo
Gotowe liny są najczęściej sprzedawane na drewnianych bębnach, które – z oczywistych powodów – są dla nich najlepszym oparciem. Mimo to, standardowy bęben powinien skutecznie chronić powierzchnię liny przed warunkami zewnętrznymi. Jak to zrobić? Wystarczy, że owinie się ją specjalną taśmą ochronną, która zabezpieczy jej strukturę przed działaniem wilgoci.
Jeśli w/w zabezpieczenia nie ma, linę na bębnie powinno się okresowo konserwować. Najlepiej wykorzystać do tego tradycyjny olej konserwacyjny i pędzel. Większość lin jest tak zaprojektowana, że wspomniany olej doskonale rozłoży się na ich powierzchni i – co równie ważne – wchłonie się również do samego rdzenia.
Liny stalowe a wilgoć
Pod żadnym pozorem nie należy przechowywać lin w przestrzeni o silnym zawilgoceniu. Niezależnie od tego, czy dana lina znajduje się na bębnie czy nie, musi ona być przechowywana w miarę suchych warunkach. To samo dotyczy usytuowania lin w trakcie ich eksploatacji, gdy są one w szczególny sposób narażone na uszkodzenia.
Problem ten uwypukla się zwłaszcza w przypadku występowania różnych remontów i modernizacji. W ich trakcie liny są bardzo często porozrzucane (np. w układach linociągów) w miejscach, gdzie występuje silne zawilgocenie (np. bezpośrednio w wodzie). Już po 2 – 3 tygodniach takiej erozji, lina nie nadaje się do dalszej eksploatacji.
Mądre użytkowanie
Na jakość i trwałość lin ma wpływ również ich sposób eksploatacji. Jeśli oddziałujące na nie przeciążenia nie są zbyt wysokie a wektor siły rozciągającej nie ulega szybkim zmianom kierunku, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wytrzyma ona nawet kilkutygodniową pracę pod bardzo dużym obciążeniem.
Podsumowując, na jakość i trwałość lin stalowych wpływ ma przede wszystkim ich otoczenie, ale też sposób ich codziennego eksploatowania. Jeśli na jednym i drugim polu dołoży się wszelkich starań, by lina była odpowiednio zabezpieczona, wtedy “odwdzięczy się” ona długą i bezawaryjną pracą.