Druty do lutowania – jakie wybrać do przydomowego warsztatu?
Druty do lutowania występują w różnych składach. Jedne z nich są bezołowiowe, a drugie z jego dodatkiem. Jeżeli potrzebujesz lutu do ręcznego przytwierdzania części, bezpieczniejsze będą te bezołowiowe. Kontakt z ołowiem jest dla ludzkiego organizmu mało bezpieczne.
Jakie druty do lutowania w przydomowym warsztacie?
Zdecydowanie musisz korzystać z drutów lutowniczych bezołowiowych. Ołów przenika przez skórę w głąb organizmu. Jego nadmiar powoduje brak łaknienia. Skóra staje się blada i występuje ogólne znużenie, apatia i zmęczenie. Dlatego w warunkach domowych, gdzie masz bezpośredni kontakt z lutem, wybierz bezołowiowy.
W Unii Europejskiej w roku 2006 wprowadzone zostało ograniczenie stosowania ołowiu w tym także w drutach do lutowania. Ograniczenie nie jest całkowitym zakazem używania tego pierwiastka, dlatego nadal można go spotkać w niektórych zwojach lutu, ale będzie to na etykiecie zaznaczone i są one wykorzystywane w automatycznych maszynach lutowniczych.
Jakie trudności występują przy lutowaniu drutami bezołowiowymi?
Bezołowiowe druty do lutowania mogą przysparzać nieco trudności, wynikające z ich struktury topnienia i zastygania. Mogą zatem powstawać podczas lutowania (np. oporników) tzw. kulki kapilarne. Ich wielkość może być różna w zależności od przyczyny ich powstawania.
Przy lutowaniu przyczyny powstawania kulek kapilarnych mogą być m.in.: mała smarowność roztopionego lutu, słabe właściwości zwilżające topnika. Trudniejsze jest także rozpoznanie powstania zimnego lutu, który bardzo słabo przytwierdza się do lutowanych części i w rezultacie po pewnym czasie odpada.
W jakiej temperaturze rozpływają się druty lutownicze bezołowiowe i jakie związki zawierają?
Bezołowiowe druty z przeznaczeniem do lutowania mogą topić się w temperaturze stosunkowo niskiej. Wystarczy rozgrzanie lutownicy do temperatury 206-226 stopni Celsjusza. Dzięki temu pobór prądu do lutownicy jest minimalny. Dla przykładu istnieją takie druty lutujące, które wymagają ponad 450 stopni Celsjusza. Stop lutu bezołowiowego ma matową i lekko porowatą (ziarnistą) powierzchnię.
W bezołowiowych drutach do lutowania znajdują się takie pierwiastki jak cyna (Sn), srebro (Ag), miedź (Cu). Może też znaleźć się bizmut (Bi), srebro (Ag) i seaborg (Sg). W zależności od zastosowanego składu chemicznego będzie inna temperatura topnienia drutu. Lut w składzie cyna, bizmut i srebro topi się w granicach 207-212 stopni Celsjusza, a np. sama cyna ze srebrem potrzebuje już temperatury 222- 226 stopni Celsjusza.
Druty do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika