O akumulatorach nimh
Rynek akumulatorów jest dość mocno homogeniczny. Nie ma tutaj wiele rodzajów urządzeń ani setek konkurujących firm czy technologii. Zasady działania akumulatorów są niezmienne od lat, zmieniają się natomiast rozwiązanie takie jak stopy żelaza czy dobór katody.
O akumulatorach nimh
Skrót w nazwie akumulatorów nimh pochodzi od wykorzystania pierwiastków w anodzie i katodzie. Nazywamy je akumulatorami nikolowo-metalowo-wodorkowymi, a wszystko za sprawą ich budowy.Katoda czyli elektroda dodatnia jest zbudowana wyłącznie z płytki niklowej, anoda zaś (elektroda ujemna) ze stopu metalu. Mamy tutaj kilka różnych stopów metali: mangan, tytan, chrom, kobalt czy żelazo.Zasada działania akumulatorów nimh polega na tym, że płytka niklowa wchodzi w reakcję ze stopem metalu, z którym reaguje wydzielający się podczas ładowania wodór tworząc wodorek metalu.
Cechy akumulatorów nimh
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że nowoczesne Akumulatory nimh nie zawierają szkodliwych i toksycznych związków kadmu, jak ich poprzednicy. To krok milowy również z uwagi na ochronę środowiska.Dużą zmianę jeśli chodzi o akumulatory nimh jest fakt, że mają one od dwóch do trzech razy większą pojemność, niż ich odpowiedniki: akumulatory NiCd. Mają także o wiele mniejszy efekt pamięci (mimo to wciąż wymagają procesu formowania).Akumulatory nimh z uwagi na zawartość w ich rdzeniu stopów metali egzotycznych, są dużo droższe w porównaniu z akumulatorami starszego typu tj. NiCd.
Zastosowanie akumulatorów nimh
Akumlatorów nimh nie znajdziemy w drobnych urządzeniach gospodarstwa domowego na masową skalę. Znalazły one zastosowanie głównie w przemyśle motoryzacyjnym, zwłaszcza przy produkcji samochodów elektrycznych. Z uwagi na fakt, że z roku na rok przybywa silników napędzanych energią elektryczną, akumulatory nimh są coraz powszechniej stosowane, nie tylko przez lidera w branży (Toyotę), ale również przez innych producentów z rynku aut hybrydowych.Warto też dodać, że wciąż pozostaje wiele wspólnych parametrów i cech pomiędzy akumulatorami nimh a ich poprzednikami NiCd, co sprawia, że w wielu sytuacjach i mechanizmach można stosować je zamiennie.