Zawiesia linowe – kompendium wiedzy
Jeżeli chodzi o najpopularniejsze zawiesia dźwignicowe, to na pierwszym miejscu plasują się zawiesia linowe, które wykonane są z dość elastycznych i ocynkowanych lin stalowych. Szeroka popularność w dużej mierze wynika z uniwersalności, olbrzymiej trwałości oraz szerokiemu zakresowi DOR (dopuszczalnych obciążeń roboczych).
Pętlowe i wielocięgnowe zawiesia
Producenci mają w sprzedaży kilka modeli zawiesi linowych. Podział w dużej mierze wynika głównie z liczby cięgien, które występują w zawiesiu oraz sposobie ich zakończenia. Na półkach sklepowych można znaleźć nie tylko popularne zawiesia pętlowe, ale również modele jednocięgnowe, dwucięgnowe i czterocięgnowe.
Linowe zawiesia produkowane są głównie z wysokiej jakości stali, która zapewnia najwyższe bezpieczeństwo i skutecznie chroni ładunek przed upadkami. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się również zawiesia zaplątane, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność.
Czym są zawiesia linowe zaplątane?
Linowe zawiesia zaplątane wyprodukowane są zgodnie z normą PN-EN 13411-2, która jest najlepszą gwarancją wysokiej jakości i niezawodności. Znakiem charakterystycznym i jedną z największych zalet tych zawiesie jest brak tulei aluminiowych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że zawiesia zaplątane linowe mogą być śmiało wykorzystane nawet w środowiskach dość agresywnych chemicznie.
Zamiast aluminium producenci wykorzystują elastyczne liny stalowe, które poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie zawiesia zaplątane, które z dwóch stron zakończone są specjalnymi pętkami typu S.
Na co zwrócić uwagę wybierając linowe zawiesia?
Aby wybrać porządne zawiesia linowe w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę oczywiście na jakość lin. Tylko oryginalne zawiesia od renomowanych producentów są w stanie udźwignąć ładunki o bardzo dużych gabarytach i nietypowym wymiarze.
Oprócz jakości lin warto wziąć pod uwagę także rodzaje zakończenia, średnicę samych lin oraz dopuszczalne obciążenie robocze. Nie można zapominać także o takich parametrach jak np. długość samego zawiesia albo poszczególnych cięgien. Wybór konkretnych rozwiązań zależy oczywiście od naszych indywidualnych potrzeb i zadań z którymi trzeba się zmierzyć.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho